24 بهمن 1401

با توجه به وضعیت ترافیکی سطح شهر، ماشین‌های شخصی به ما کمک می‌کنند که سریع از مبدا به مقصد مورد نظر خود برسیم. مواقعی که باران و برف می‌بارد یا هوا خیلی سرد یا گرم است با استفاده از خودرو خود به راحتی جابجا می‌شویم.

در بسیاری اوقات که عجله داریم یا مشکلی برای ما پیش آمده، ما را از وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی، مترو، اتوبوس و… بی‌نیاز می‌کنند. با این وضعیت و با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شویم که در طول روز ما مدت زمان زیادی را در خودروی خود میگذرانیم، اما این چه ربطی به اهمیت تعویض فیلتر هوای کابین دارد؟!

ممکن است خسته کننده به نظر برسد و حوصله آن را نداشته باشید که مرتبا و در زمان مناسب فیلتر‌های خودرو خود را تعویض کنید اما اگر اهمیت آن‌ را بدانید، نظرتان تغییر کند.

فیلتر کابین

فیلتر کابین چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

تقریبا تمامی وسایل نقلیه به فیلتر کابین مجهز هستند و به آن نیاز دارند. فیلتر کابین برای فیلتراسیون هوای داخل کابین خودرو طراحی شده است و گردو غبار، گرده گل و گیاهان آلرژی‌زا و آلودگی‌های این چنینی را فیلتر می‌کند و از ورود آن‌ها به کابین سرنشینان جلوگیری می‌کند. اهمیت تعویض فیلتر کابین را کسانی که آلرژی دارند یا به گرد و غبار حساس هستند بیشتر درک می‌کنند.

با توجه به اینکه این فیلترها ظرفیت خاصی برای جذب آلودگی‌ها دارند، به مرور زمان،(بسته به نوع آب و هوای محیط خارجی خودرو) از آلاینده‌های مضر پر می‌شود و وقتی چنین اتفاقی بیفتد دیگر نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد.

اهمیت تعویض فیلتر کابین چیست؟

اگر عمر فیلتر کابین خودرو تمام شده باشد و از آلودگی‌ها پر شده باشد، شما و دیگر سرنشینان خودرو را در شرایط ناسالم و ناخوشایندی قرار می‌دهد. در اینجا مزایایی را برای شما آورده‌ایم تا به اهمیت تعویض فیلتر کابین بیشتر پی ببرید. مزایای تعویض فیلتر کابین:

اهمیت تعویض فیلتر کابین

  1. کاهش آلودگی‌ها:

کاهش آلودگی مهم‌ترین نکته برای اثبات اهمیت تعویض فیلتر کابین است. از آنجا که این فیلتر، قطعه‌ای است که بین هوای بیرونی و هوای داخلی ماشین شما قرار دارد، باعث دفع بسیاری از دودها و آلودگی‌های محیط بیرونی می‌شود. تعویض منظم فیلتر کابین، به شما این اطمینان را می‌دهد که این آلاینده‌های نامطلوب به داخل کابین خودرو راه پیدا نمی‌کنند.

  1. فیلتر شدن بوی نامطبوع خارجی:

وقتی که فیلتر کابین خود را تعویض می‌کنید، بلافاصله متوجه تفاوت در راحتی رانندگی و کارایی سیستم سرمایش و گرمایش و تهویه خواهید شد. فیلتر کابین جدید، باعث تمیز نگه داشتن هوای داخلی کابین و از بین بردن هر گونه بوی نامطبوع می‌شود. اهمیت تعویض فیلتر کابین را کسانی که به کوچکترین بوی نامطبوع حساس هستند، بیشتر درک می‌کنند.

  1. کارایی بهینه سیستم تهویه:

اگر فیلتر کابین خودرو با مواد زائد مضر پر شده باشد، به طور معمول به این معناست که AC هنگام فشار هوای گرم یا خنک سخت‌تر کار می‌کند. در نتیجه، منجر به سر و صدای بیش از حد می‌شود.

بنابراین تعویض فیلتر کابین از این مشکلات می‌کاهد و عمر سیستم تهویه را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال مشکل بزرگی که تعویض نکردن فیلتر کابین در تابستان به وجود می‌آورد این است که وقتی فیلتر پر از زباله و خاک است، خنک شدن کابین خودرو بیشتر طول می‌کشد.

  1. کاهش مشکلات ایمنی و دید:

همانطور که در اولین نکته ذکر شد، تعویض فیلتر کابین می‌تواند دید شما را در هنگام برف و باران و مه افزایش دهد. فیلتر کابین با جذب رطوبت و افزایش جریان هوا می‌تواند باعث کمتر شدن مه گرفتگی شود.

  1. کاهش فشار موتور:

اگر فیلتر کابین مسدود شده باشد، سیستم تهویه خودرو شما برای خنک کردن یا گرم کردن کابین ماشین باید سخت تر کار کند، در این صورت موتور خودرو نیز برای تأمین انرژی این سیستم‌ها باید سخت تر کار کند. داشتن فیلتر مسدود شده در واقع می‌تواند روی راندمان سوخت شما تأثیر بگذارد زیرا موتور باید انرژی بیشتری را برای این کار صرف کند؛ پس اهمیت تعویض فیلتر کابین بر موتور نیز تاثیر دارد.

  1. افزایش سطح هوشیاری رانندگان:

یکی از نکات مهم در خصوص فیلتر کابین مسدود شده و آلوده، در مورد رانندگانی است که ساعت‌های زیادی را در خودرو هستند و به خاطر کار، مجبور به حضور در مدت زمان بالا در خودرو می‌شوند. زمانی که جریان هوای کابین از راه فیلتر کابین به خوبی انجام نشود یا اصطلاحا مسدود باشد، در زمان‌های طولانی با کاهش سطح اکسیژن در خودرو مواجه خواهیم بود که این اکسیژن اگر از راه دیگری وارد نشود، می‌تواند موجب خواب آلودگی و کاهش سطح هوشیاری راننده در زمان رانندگی شود.

چگونه فیلتر کابین خود را بررسی کنیم؟

    گرمایش یا سرمایش خودرو شروع به ایجاد صدای بیش از حد می‌کند.

    شما می‌توانید صدای سوت را از کانال های ورودی هوای کابین بشنوید.

    جریان هوا ضعیف است، حتی زمانی که گرما یا تهویه هوا زیاد است.

    بوی پلاستیک صندلی و داشبورد در اتاق وسیله نقلیه شما می‌آید.

احساس خفگی و کم بود اکسیژن وقتی پنجره خودرو بالا است.

چند وقت یکبار باید فیلتر کابین خود را تغییر دهید؟

اکثر تولید کنندگان توصیه می‌کنند حداقل یک بار در سال فیلتر کابین را تعویض کنید؛ اما به رانندگان توصیه می‌شود در صورت رانندگی در جاده‌های خاکی یا در مناطق و شهرهای بسیار آلوده، اهمیت تعویض فیلتر کابین را جدی بگیرند و توصیه می‌شود با توجه به میزان آلودگی و آلاینده‌های موجود در هوا، سریع تر از حد استاندارد اولیه فیلتر خودرو را تعویض نمایند.

چه تفاوتی بین فیلتر کابین و فیلتر هوا وجود دارد؟

تفاوت فاحشی بین این دو فیلتر خودرو وجود ندارد، فیلتر کابین از ورود هرگونه هوای آلوده در وسیله نقلیه جلوگیری می‌کند که به نوبه خود شما و مسافران را از آلاینده‌ها محافظت می‌کند. در حالی که فیلترهای هوا به طور خاص طراحی شده‌اند تا از ورود هوای آلوده به داخل موتور جلوگیری کنند.

فیلتر کابین یکی از لوازم مصرفی خودرو است که تنفس بهتری را برای راننده و سرنشینان فراهم می‌کند. زمانی که خودرویی کارکرده را خریداری می‌کنید به طور غریزی به فکر نگهداری آن می‌شوید.

از آنجایی که تعمیر و نگهداری خودرو از چندین جنبه مختلف از جمله تعویض روغن موتور، تیغه‌های برف پاک‌کن، روغن گیربکس تا تعویض لاستیک تشکیل شده است باید گفت که تعویض فیلتر کابین هم نیز جزء نگهداری خودرو محسوب می‌شود. فیلتر کابین یکی از مواردی است که مستقیما با سلامت عمومی سرنشین‌ها (دستگاه تنفسی انسان) در ارتباط است.


2 thoughts on “مزایای تعویض فیلتر کابین

  1. من توی ماشین به محض روشن کردن تهویه یه بوی بد میزنه به مشامم، از طرفی هم خیلی سخت بخار کابین خارج میشه.
    مشکل فیلتر کابینه یعنی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *