فیلتر کابین فیلترهای کابین که به فیلترهای بخاری و فیلترهای اتاق نیز مشهورند، بسیار مهم و حساس هستند که در خودروهای مدرن استفاده می‌شوند. دلیل اهمیت این نوع فیلتر به خاطر ارتباط مستقیم آن با سلامت انسان است.

در خودروهای قدیم، هوا از کانال های ویژه وارد کابین خودرو می‌شدند. در آن زمان هیچ عامل فیلتر کننده هوایی وجود نداشت و گرد و غبار و آلودگی به صورت مستقیم به داخل کابین ماشین وارد می‎شد و ریه سرنشینان در معرض خطر زیادی قرار می گرفت.

برای حذف مشکل فوق، فیلتری در خودرو تعبیه و کارسازی شد، به نام فیلتر کابین؛ این محصول بر روی مسیر عبوری هوا به درون اتاق خودرو قرار می‌گیرد و عملکرد شبیه به فیلتر هوا دارد. اما در ساخت آن تفاوت‌هایی نیز دارد که در زیر به آن اشاره میکنیم:

  1. در فیلتر هوای کابین باید از چسب مخصوص (عاری از مواد صنعتی مضر برای دستگاه تنفس انسان) استفاده شود و اکیدا از مصرف چسب رزین خودداری کرد؛ چرا که اگر چسب بی‌کیفیت و یا رزین وارد تهویه اتومبیل شود، به شدت سلامتی سرنشینان را تهدید می‌کند.
  2. کاغذ فیلتر در فیلتر کابین می‌تواند آ«تی باکتریال (ضد باکتری) و کربن اکتیو (ضد بوی بد) باشد در حالی که در فیلتر هوای موتور به این آپشن‌ها نیازی نیست.

اگر فیلتر کابین به درستی عمل نکند چه می‌شود؟

اگر اندازه‌ی فیلتر متناسب با جایگاه فیلتر کابین نباشد (کوچک‌تر یا بزرگ‌تر باشد) و یا کاغذ صافی آن نتواند به درستی فیلتراسیون کند، گرد و خاک و ذرات معلق در هوا از بغل فیلتر عبور کرده و وارد سیستم تهویه اتومبیل می‌شوند که در طولانی مدت باعث جرم گرفتن پره‌های سیستم تهویه می‌شوند و این امر موجب کاهش عمر مفید تهویه اتاق خودرو و کاهش پرتاب باد می‌گردد. از طرفی این گرد و غبار باعث به خطر افتادن سلامتی افراد سرنشین می‌شود.

فیلتر کابین خودرو

انواع فیلتر کابین خودرو

  • فیلتر کابین معمولی:

این نوع فیلتر کابین از ورود گرد و غبار و ذرات معلق موجود در هوا به کابین خودرو جلوگیری می‌کند.

این نوع فیلترها دارای یک لایه اضافی کربنی نسبت به فیلترهای معمولی دارند که علاوه بر انجام وظایف معمولی یک فیلتر کابین از ورود بوی بد به کابین جلوگیری می‌کند. همچنین کلیه گازهای مضر مانند ازت، دی اکسید گوگرد و اکسید نیتروژن را در خود جذب می‌کند.

  • فیلتر کابین بایو فانکشنال:

این فیلترها علاوه بر انجام وظایف دو فیلتر فوق دارای لایه‌ای است که از ورود مواد آلرژی زا و میکروب‌ها تا درصد بالایی جلوگیری می‌کند.

مزایا فیلتر بایوفانکشنال:

  1. تا 99درصد مواد حساسیت‌زا را جذب می‌کند.
  2. رشد کپک و باکتری را بیش از 98 درصد می‌کند.
  3. تقریبا به طور کامل ذرات معلق را به اندازه 2.5pm مسدود می‌کند.
.