7 بهمن 1400

فیلتر هوای کابین خودرو

فیلتر هوای کابین خودرو چیست؟

امروزه بیشتر وسایل نقلیه در جاده‌ها دارای فیلتر هوا کابین هستند. اما فیلتر کابین چیست؟ فیلتر هوای کابین بر سر مسیر هوای ورودی به کابین خودرو نصب می‌شود و وظیفه اصلی آن پاک سازی هوای ورودی که از طریق سیستم‌های گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع خودرو داخل خودرو میرود است.

چرا باید فیلتر کابین را تعویض کنیم؟

فیلتر هوای کابین ریه‌های سرنشین را از شر آلاینده‌هایی که با روشن بودن فن‌ها به داخل کابین پمپ می‌شوند خلاص می‌کند. با گذشت زمان و تردد وسیله نقلیه (خصوصا در شهرهای آلوده)، این فیلترها می‌توانند با کثیفی و سایر زباله‌ها مسدود شوند. پس در این حالت هوایی که داخل کابین می‌رود به طور کامل فیلتر نشده است و ممکن است که ذرات آلوده به داخل خودرو بروند. حتی ممکن از این فیلتر آلوده از ورود جریان هوا به داخل کابین جلوگیری کند. و با عدم ورود جریان هوای تازه به داخل اتاق در فصل زمستان شاهد بخار داخلی روز شیشه ها خواهیم بود و…

جهت آشنایی با فیلتر کربن اکتیو کلیک کنید.

فیلتر کابین چیست

چگونه فیلتر کابین خود را بررسی کنیم؟

  • گرمایش یا سرمایش خودرو شروع به ایجاد صدای بیش از حد می‌کند.
  • شما می‌توانید صدای سوت را از کانال های ورودی هوای کابین بشنوید.
  • جریان هوا ضعیف است، حتی زمانی که گرما یا تهویه هوا زیاد است.
  • بوی کپک زدگی در هوای وسیله نقلیه شما می‌آید.

هر چند وقت یک بار باید فیلتر خود را عوض کنید؟

در هر خودرویی زمان تعویض فیلتر کابین متفاوت است. بسته به نوع ماشین و کمپانی سازنده فیلتر و میزان کارکرد ماشین و حتی محیط رانندگی، می‌تواند تغییر کند. اما کارشناسان توصیه می‌کنند که فیلتر کابین را هر 5 هزار تا 7 هزار کیلومتر بررسی کنید. اگر یک بازرسی بصری انجام دهید و متوجه کثیف بودن آن شوید، می‌توانید زودتر آن را تعویض کنید. همچنین می‌توانید دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید، که باید برنامه خدمات دقیق‌تری ارائه دهد.


One thought on “فیلتر کابین چیست ؟

  1. فیلتر کابین ماشین رو توی تهران هر 3 ماه یه بار هم عوض میکنی بازم کمه… خسته شدم از بس زود کثیف میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *