شرکت تولیدی و صنعتی فیلتر سرکان در سال ۱۳۵۵ خورشیدی توسط مرحوم حاج هوشنگ چراغی در شهر سرکان تاسیس شد. سرکان، شهری از استان همدان است که در دامنه ی جنوبی الوند واقع است.

نام شرکت فیلتر سرکان نیز برگرفته از نام همین شهر است – سرکان – زادگاه بنیان گذار شرکت.

در گام نخست، بهره برداری را با ساخت فیلتر هوا برای خودروهای سواری برداشت، سپس حرکت به سمت تولید فیلترهای متنوع‌تر آغاز شد و با توجه به افزایش تقاضا و استقبال دور از انتظار در بازارهای داخلی و خارجی، این شرکت تاکنون طی چند مرحله در سال های اخیر اقدام به توسعه و بازسازی تاسیسات زیربنایی و تولیدی خود نموده است. به طور مثال در سال 1367 تولید فیلترهای خودروهای سنگین آغاز شد و در سال‌های 1376 و 1378 در زمینه‌های کشاورزی و پزشکی نیز محصولات خود را به بازار هدف ارائه کرد.

 

در سال 1376 مهندس محمد چراغی به شرکت فیلتر سرکان پیوست و این شرکت با تلاش‌های وی، کار تولید را توسعه داد و مهندسین و متخصصین این حوزه زیر نظر ایشان، کار پژوهش و تحقیقات را گسترش دادند. در ده سال اخیر نیز به دلیل جهش تولید، شرکت چند سایت مجزا در استان تهران تاسیس کرده و عملا شرکت فیلتر سرکان به گروهی متشکل از چند شرکت بزرگ تبدیل شد. در سال 1392 این شرکت گامی مهم برداشت و برای حفظ منابع محیط زیست و انجام مسئولیت اجتماعی خود، به طراحی و تولید فیلترهای اکویی پرداخت. در حال حاضر فیلتر سرکان دارای چهار سایت در استان تهران و یک سایت تولیدی در استان همدان است و با استفاده از به روزترین تجهیزات و تکنولوژی‌های صنعت فیلتر سازی و با تکیه بر سرمایه انسانی متخصص در این حوزه کاری به ساخت انواع فیلترها در زمینه‌های حمل و نقل، صنعتی و… می‌پردازد.