15 فروردین 1402

آخرین باری که فیلتر هوای ماشینتان را تعویض کردید، کی بود؟

فیلتر هوا یکی از فیلترهای مهم در ماشین است، زیرا ضامن سالم ماندن و هوا رساندن به موتور خودری شما است با نبود فیلتر هوا ذرات معلق به قدری انباشته می‌شوند که موتور از هوا محروم می‌شود. فیلتر هوای کثیف منجر به بروز مشکلاتی در ماشین خواهد شد. در این مطلب قصد داریم درباره تاثیر فیلتر کثیف روی موتور و گرم شدن بیش از حد موتور ماشین مطالبی گفته شود.

سوالاتی که ممکن است پیش بیاید؛

  •  آیا می‌توان تشخیص داد فیلترهوای خودروی من کثیف شده است؟
  • از کجا بفهمم فیلترهوا کثیف شده است ؟
  • چه اثرات و عواقبی روی موتور ماشین دارد؟

فیلتر هوا کثیف

کثیف شدن فیلتر هوا علائمی دارد که در مقاله علائم تعویض فیلتر هوا توضیح دادیم. احتمالاً همه این علائم  زیر را را با فیلتر هوای کثیف موتور تجربه نخواهید کرد.  سه تا از علائم آن را در زیر آورده‌ایم:

برعکس، بسیاری از موارد کثیف بودن فیلتر هوای موتور توسط رانندگان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به دلیل نقشی که در ایجاد هوای پاک برای موتور ایفا می کند، باید عادت کنید که فیلتر هوای موتور خودرو خود را به طور منظم همانطور که در دفترچه راهنمای مالک مشخص شده است تعویض کنید.

 

مصرف کم بنزین در مسافت بالا

اگر فیلترهوای موتور خودرو کثیف باشد، ممکن است که مصرف بنزین کم را تجربه کنید. زیرا کار کردن با فیلترهوای کثیف به این معنی است که مقدار زیادی سوخت و هوای کافی نمی‌سوزاند. در برخی موارد، فیلتر هوای موتور کثیف می تواند مسافت پیموده شده بنزین خودرو را تا 10 درصد کاهش دهد.کم شدن قدرت موتور

موتور خودرو برای کار کردن علاوه بر سوخت به اکسیژن نیز نیاز دارند. با فیلترهوای کثیف، اکسیژن کمتری وارد محفظه احتراق موتور خودرو شما می‌شود. در نتیجه بدون مقدار کافی اکسیژن، موتور قادر به تولید قدرت زیادی نخواهد بود.

 

در این مطلب به این سوال قرار است جواب دهیم که آیا کثیف شدن فیلترهوا می تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور شود؟

گرم شدن بیش از حد موتور

در مواردی که شدت کثیفب فیلتر هوا بالا باشد، می‌تواند سبب گرم شدن بیش از حد موتور شود. به طوریکه اگر فیلتر هوای موتور خودروی شما کثیف یا دارای گرفتگی باشد، اکسیژن کمتری وارد محفظه احتراق می‌شود از آنجایی که تمام سوخت در محفظه احتراق می‌سوزد، می‌تواند دمای موتور را افزایش دهد و به طور بالقوه باعث گرم شدن بیش از حد موتور خودرو شما شود.

 

آیا فیلتر هوای بد می تواند باعث گرم شدن زیاد ماشین شود؟

فیلترهای هوای خودرو بسیار شبیه به فیلترهایی هستند که در خانه کار می‌کنند، اگر می‌خواهید به درستی کار کنند باید مرتباً تعویض شوند. وقتی فیلتر هوای خانه شما تمیز نیست، واحد AC شما نمی‌تواند به سرعت فیلتر هوای تمیز هوا را از داخل آن عبور دهد. این بدان معنی است که خانه شما بسیار کندتر  و دیرتر خنک می‌شود. فیلتر هوای موتور شما هم همینطور. اگر موتور شما بیش از حد گرم می‌شود، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به فیلتر هوا نگاهی بیندازید و سعی کنید آخرین زمان تعویض آن را به خاطر بیاورید.

 

گرم شدن بیش از حد موتور

عواقب فیلتر هوای کثیف

بسته به میزان گرفتگی فیلتر هوا و میزان کاهش قدرت فیلترینگ آن، عواقب آن می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

کمترین اتفاقی  که ممکن است برای یک موتور بنزینی اتفاق بیفتد، کثیف شدن شمع ها و سوپاپ ها است که می تواند منجر به مشکلاتی در راه اندازی خودرو یا عدم امکان استارت زدن خودرو شود.

هنگامی که موتور تحت فشار بیش از حد است، مانند زمانی که از یک تپه طولانی بالا می روید، فیلتر هوای کثیف باعث می شود ماشین کندتر از حد معمول حرکت کند، بنابراین بنزین بیشتری نسبت به حالت عادی اضافه می کنید. این می تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور و ترک خوردن پیستون شود.

در یک حالت شدید، فیلتر هوا به حدی آسیب می بیند که از ورود ذرات به محفظه احتراق جلوگیری می‌کند. این ذرات، ذرات ساینده پیستون، رینگ پیستون و دیواره سیلندر هستند و به تدریج باعث افزایش سایش و مصرف روغن موتور و همچنین آلودگی روغن می شوند.

 

جمع بندی

همیشه تعویض دیرهنگام و کار کردن ماشین با فیلترهای کثیف عواقب خطرناکی و پرهزینه‌ای داشته و دارد با پیشرفت روز افزون تولید فیلتر و استفاده از مدیاهای باکیفیت و مرغوب به معنی عدم تعویض یا دیر تعویض کردن فیلتر ماشین نبست. زیرا فیلتر هوایی خوب است که تمامی به خوبی بتواند آلودگی و ذرات ناخالصی را در خود گرفته و فیلتر کند.

تعویض به موقع فیلترها ضامن سلامت موتور و سلامت ماشین است.

 

برای پیدا کردن فیلترهوای مناسب خودرو خود کلیک کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *