فیلتر هوا

کار فیلتر هوا در خودرو

فیلتر هوا در خودرو در مسیر ورود هوا به موتور قرار می گیرد و هوای مصرفی موتور را عاری از ذرات مخرب اعم از حشرات، گرد و غبار و تا حدی رطوبت می‌کند.

چرا باید از فیلتر ‌هوا استفاده کنیم؟

ذرات معلق و آلاینده موجود در هوا در اثر عدم فیلتراسیون ، وارد موتور خودرو شده و امکان سایش و فرسایش اجزای مهم و کاربردی موتور مانند: سوپاپ‌ها ، یاتاقان‌ها ، رینگ ‌های پیستون و بدنه ‌داخلی سیلندر را به همراه دارند.

انواع فیلتر هوا

فیلترهای هوا از لحاظ مواد به کار رفته به دو دسته (سلولزی و نمدی) و از لحاظ شکل به سه دسته (کتابی، استوانه‌ای و اسپرت) تقسیم می‌شوند.

اثر فیلترهوا بی کیفیت

عملکرد فیلترهوا در خودرو مشابه با عملکرد ریه در بدن انسان است. فیلتر‌های نا‌مرغوب، ارزان قیمت، فاقد علامت و مشخصه استاندارد هستند و اصولا انتخاب مناسب و موفقی بشمار نمی‌آیند. فیلتر‌های نامرغوب از مواد اولیه نا‌مناسب تهیه می‌گردند که موجب ایجاد خسارت‌های جدی و هزینه‌های سنگین تعمیر موتور می‌شوند. فیلتر‌ هوای نامرغوب مصرف بیش از حد سوخت، کاهش قدرت موتور و روغن‌سوزی را به همراه دارد. فیلتر‌ نامرغوب هوا، در برابر گاز‌ها و رطوبت موجود در هوا به‌تدریج چروکیده شده و شکل خود را نیز از دست می‌دهند.

فیلتر هوا خودرو

فیلترهای هوای بی کیفیت از چند جهت دارای ضعف هستند:

  1. واشر آب بندی دور فیلتر که در صورت استفاده از جنس نامناسب به طور کارآمد عمل آب بندی را انجام نداده و ذرات معلق در هوا از کنار فیلتر وارد محفظه احتراق می‌شوند.
  2. اگر کاغذ مصرفی در فیلتر هوا دارای کیفیت مناسب و روزنه‌های استاندارد نباشد یا ذرات معلق در هوا از صافی عبور کرده و یا هوا به خوبی از صافی عبور نمی‌کند.

عمر مفید فیلتر‌هوا چقدر است؟

تعویض به موقع فیلتر‌هوا، طول عمر مفید موتور را افزایش می‌دهد. معمولا زمان مناسب تعویض فیلتر‌هوا توسط شرکت سازنده‌ی آن اعلام می گردد.

اما بسته به شرایط آب‌و‌هوایی که خودرو در آن کار میکند بروی زمان تعویض فیلتر‌هوا تاثیر زیادی دارد. اصولا در آب‌و‌هوای آلوده مناطق خشک و خاکی عمر فیلتر‌هوا کوتاه‌تر است. چرا که در این شرایط احتمال انسداد و گرفتگی مجاری فیلتر‌هوا بیشتر است. استاندار تعویض فیلتر هوا بین ۳ تا ۵ هزار کیلومتر و بسته به شرایط محیط کار خودرو است.

تعویض نکردن فیلتر هوا چه پیامدی دارد؟

اگر به موقع برای تعویض فیلتر هوا اقدام نکنید، ممکن است دچار یکی از مشکلات زیر شوید:

  • کاهش مصرف سوخت
  • روشن نشدن موتور
  • نقص در شمع خودرو
  • شتاب پایین
  • روشن شدن چراغ چک
  • خروج دود سیاه از اگزوز

چگونه فیلتر هوا را نصب کنیم؟

دسترسی به فیلتر‌ هوا به منظور تعویض آن در بسیاری از خودرو‌ها آسان است و نیاز به ابزار خاصی ندارد. فیلتر هوای مناسب خودروی خود را پیدا کنید، درب محفظه ی فیلتر را جدا کرده، فیلتر قدیمی را برداشته و فیلتر جدید را جایگزین آن کنید. فیلتر جدید را درست جای گذاری کنید و بعد از بستن درب محفظه از کارکرد درست موتور و مکش هوا اطمینان حاصل کنید. لازم به ذکر است در فیلتر‌هوای خودرو‌های سبک قابلیت تمیز کردن و استفاده‌ی مجدد از آن‌ها وجود ندارد، زیرا بر اثر استفاده کارایی لازم را از دست میدهد.