11 بهمن 1401

می‌دانیم که تمام خودرو‌ها برای ایجاد انرژی لازم، نیاز به احتراق دارند. در سیستم یک وسیله نقلیه (سوخت، منبع احراق و هوا) نیازهای اصلی و اولیه همین موضوع است که تامین کننده انرژی لازم می‌شوند. هوایی که در بند قبل از آن به عنوان یک نیاز اولیه نام بردیم، از طریق یک مجرای ورودی وارد سیستم موتور خودرو می‌شود که این مجرا دارای یک فیلتر هوا است. این فیلتر هوا از وارد شدن آلودگی‌ها و هر نوع آلاینده‌ای به محفظه‌های پیستون جلوگیری می‌کند؛ به عبارتی ناخالصی‌ها در فیلتر هوا می‌ماند و به مرور و در طول زمان باعث کثیف شدن و کاهش کارایی این فیلتر می‌شود. در این مطلب قصد داریم درباره علائم تعویض فیلتر هوا نکاتی ارائه دهیم.

به همین علت حتما باید اقدام به تعویض فیلتر هوا نمائید و آن را در زمان‌های مناسبی که در دفترچه راهنمای خودرو گفته شده است، تعویض کنید. اگر در مناطق بسیار پر گردوغبار رانندگی می‌کنید احتمالا زودتر از حد معمول نیاز به تعویض پیدا خواهید کرد.

 

علائم تعویض فیلترهوا

فیلتر هوا چگونه کار می‌کند؟

فیلتر هوا به گونه‌ای طراحی شده است که ناخالصی‌های هوا را فیلتر کرده، در نتیجه هوای تمیز وارد موتور می‌شود، سپس با سوخت می سوزد.

 

علائم اصلی که فیلتر شما نیاز به تعویض دارد چیست؟

اگر علائم گفته شده در زیر برایتان رخ داد، آگاه باشید که باید فیلترهوای ماشین را بررسی کنید و علت را بیابید و احتمال زیاد اقدام به تعویض فیلترهوا نمایید.

 

  • کاهش مصرف سوخت

همانطور که گفتیم موتور برای سوزاندن سوخت به اکسیژن نیاز دارد. اگر فیلتر هوا مسدود شده باشد و اکسیژن کمتری از آن عبور کند، انرژی بالقوه موجود از سوخت به نسبت کاهش می‌یابد.

  • شمع‌های کثیف

اگر تمام بنزین موجود در پیستون به دلیل عدم جریان هوا از فیلتر نیمه مسدود شده و نبود اکسیژن به درستی نسوزد، با شعله سیاه دوده‌ای می‌سوزد. در نتیجه دوده در شمع ایجاد شده و شمع را کثیف می‌کند.

علائم تعویض فیلترهوا

  • صداهای عجیب موتور

همانطور که ممکن است در سرماخوردگی شدید هنگام نفس کشیدن، خس‌خس کنید و نفس بکشید و ریه‌هایتان به هم ریخته باشد، موتور ماشین هم ممکن است وقتی هوای لازم برای عملکرد درست را نداشته باشد صداهای غیرمعمول خودش را ایجاد کند. اگر این صداها را همراه با لرزش شنیدید، برای راه حل باید فیلتر را بررسی کنید تا ببینید آیا می‌توانید انسداد و گرفتگی در فیلتر هوا را  پیدا کنید.

  • چراغ چک موتور روشن شود

چراغ چک موتور به دلایل مختلفی می‌تواند روشن شود. اگر فیلتر هوا مسدود شده باشد، رسوبات دوده می‌تواند سیستم را فعال کند. کد عیب‌یابی را توسط اتوسرویس یا مرکز خدمات مورد اعتماد بررسی کنید، تا آنها به شما توصیه‌های درستی را در مورد تعویض فیلتر هوا بکنند.

 

 

  • قدرت موتور کاهش یافته است

یکی دیگر از علائم کثیف شدن فیلتر هوا، کم شدن قدرت موتور است. اگر ماشین مثل همیشه کار نمی‌کند با نرمی معمولی که شما تشخیص می‌دهید حرکت نمی‌کند، فیلتر هوا را بیشتر بررسی کنید تا ببینید کثیف شده است یا خیر و نیاز به تعویض دارد.

  • خارج شدن دوده سیاه از اگزوز

همانطور که گفتیم یکی از علائم تعویض فیلتر هوا کثیف شدن شمع‌ها بود. اگر فیلتر هوا به درستی کار نکند، سوخت ناقص به همراه دوده‌های ناشی از احتراق از اگزوز خارج می‌شود. یا ذرات سوخت می‌توانند حتی با برخورد با اگزوز داغ مشتعل شوند و باعث انفجارهای کوچک در قسمت اگزوز شوند.

 

تعویض فیلترهوا

  • بوی سوخت هنگام استارت زدن ماشین

وقتی فیلتر هوا کثیف و مسدود شود، هنگام استارت زدن خودرو بوی بنزین را می‌توان تشخیص داد که می‌تواند به سوخت ناقص مربوط شود. در نتیجه فیلتر را بررسی کنید و در صورت نیاز تعویض نمایید.

جهت مشاهده کاتالوگ آنلاین اینجا کلیک کنید.


2 thoughts on “علائم تعویض فیلترهوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *