8 بهمن 1400

 

فیلتر هوا یکی از قطعات مهم در ماشین است که تاثیرات بسیار مهمی روی موتور، کارکرد ماشین و … دارد. اهمیت تعویض به موقع فیلتر هوا بسیار بالاست و باید برای جلوگیری از ایجاد مشکلات و خسارات به موقع تعویض شوند.

دلایلی که باید فیلتر هوا را تعویض کرد:

  • افزایش بهره وری سوخت

اگر فیلتر هوا را به موقع تعویض نکنید، فیلتر مسدود شده و نمی‌تواند کارایی خود را به خوبی انجام دهد و باعث می‌شود مصرف سوخت بالاتر رفته و شتاب ماشین کم شود. به همین دلیل برای جلوگیری از این اتفاقات، باید فیلتر هوا به طور مرتب تعویض شود.

چگونه یک فیلتر هوا می‌تواند این همه تفاوت ایجاد کند؟ فیلتر هوای کثیف یا آسیب‌دیده، مقدار جریان هوا را به موتور خودرو محدود می‌کند و باعث می‌شود کار سخت‌تر و در نتیجه مصرف سوخت بیشتر شود. از آنجایی که موتور شما برای سوزاندن هر لیتر سوخت به بیش از 10000 لیتر اکسیژن نیاز دارد، مهم است که این جریان هوا را محدود نکنید.

 

  • بهبود جریان هوا به موتور

فیلتر هوای کثیف یا آسیب دیده جریان هوا را به موتور کاهش می‌‎دهد و تعادل هوا و سوخت خودروی شما را تغییر می‌دهد. این عدم تعادل می‌تواند شمع‌ها را آلوده کند و باعث شود موتور از کار بیفتد یا بی‌حرکت شود. افزایش رسوبات موتور، باعث روشن شدن “چراغ چک موتور” می‌شود که تأثیر مستقیمی بر آلایندگی اتومبیل شما و آلودگی محیط اطراف دارد.

 

  • باعث افزایش عمر موتور می‎‌شود

ذره‌ای به کوچکی یک دانه نمک می‌تواند از فیلتر هوای آسیب‌دیده عبور کند و آسیب زیادی به قطعات داخلی موتور مانند سیلندرها و پیستون‌ها وارد کند که تعمیر آن بسیار پرهزینه می‌شود. به همین دلیل است که تعویض منظم فیلتر هوا بسیار مهم است. یک فیلتر هوای تمیز برای فیلتراسیون ذرات و آلودگی‌ها از هوای بیرون طراحی شده است و از رسیدن آن‌ها به محفظه احتراق جلوگیری می‌کند و از تعمیرات بعدی جلوگیری می‌کند.

 

عواملی که روی تعویض فیلتر تاثیر دارد؟

  • شرایط آب و هوایی
  • نوع رانندگی
  • نوع سوخت
  • کیفیت ساخت فیلتر و مدیا آن

 

طبیعتاً فیلترهای هوای شما در صورت خرابی باید تعویض شوند. با این حال، برای حفظ بالاترین عملکرد ممکن خودروی خود، توصیه می شود. اغلب در شرایط گرد و غبار رانندگی می کنید، این فاصله زمانی باید کاهش یابد. بهتر است برنامه تعمیر و نگهداری ارائه شده توسط سازنده خودرویتان را برای برنامه تعویض مناسب بررسی کنید.

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *