8 بهمن 1400

سلام به شما همراهان عزیز، آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید یک فیلتر مناسب و با کیفیت چه تفاوتی با یک فیلتر غیر استاندارد و بی کیفیت دارد؟

مقایسه و تفاوت فیلتر باکیفیت و فیلتر بی‌کیفیت:

  • ظاهر فیلتر

فیلتر روغن بی‌کیفیت روی سطح پوسته دارای چاپ نسبتاً خشن است، فونت معمولاً تار است. روی سطح فیلتر روغن باکیفیت، فونت استاندارد و بسیار واضح است و رنگ روی بافت سطح بسیار خوب است. اگر فرد دقیقی باشید این تفاوت‌ها قابل تشخیص هستند.

  • مدیای فیلتر

توانایی فیلتر کردن ناخالصی‌ها در فیلتر روغن بی‌کیفیت، ضعیف است، که عمدتاً  متاثر از مدیا فیلتر روغن است، مدیا فیلتر بر گردش طبیعی روغن نیز تأثیر می‌گذارد. مدیا یا صافی فیلتر اگر بیش از حد شل باشد، منجر به ترکیب شدن بسیاری از ناخالصی‌های فیلتر نشده با روغن می‌شود.

در نتیجه در طولانی مدت منجر به اصطکاک خشک یا سایش بیش از حد قطعات داخلی موتور می‌شود.

  • سوپاپ اطمینان

سوپاپ اطمینان قسمتی از فیلتر است که برای انتقال اضطراری روغن در صورت مسدود شدن مدیا، به دلیل ناخالصی‌های زیاد استفاده می‌شود. سوپاپ اطمینان داخلی فیلتر روغن قرار دارد و در ظاهر مشخص نیست. بنابراین وقتی مدیا فیلتر نامرغوب باشد، روغن نمی‌تواند خوب جریان پیدا کند در نتیجه برای جلوگیری از نرسیدن روغن به داخل موتور و خرابی قطعات آن سوپاپ اطمینان در داخل المنت فیلتر روغن طراحی می‌شود. گاهی تولید کنندگان برای کنترل و کاهش هزینه‌های خود، این سوپاپ را از اجزا فیلتر خود حذف می‌کنند و به این شکل فیلتری تولید می‌شود که کارایی استاندارد و مناسبی ندارد. فیلترهای باکیفیت همگی دارای این سوپاپ اطمینان هستند.

  • واشر فیلتر

برای بسیاری از رانندگان خودرو، علت وجود واشر فیلتر مبهم است. اما عمل آب‌بندی فیلتر روغن با این واشر انجام می‌شود. اگر واشر از متریال بی‌کیفیت تولید شده باشد فیلتر نیز ضعیف است، در نتیجه در دمای بالا موتور، باعث خرابی آب بندی آن شده و در نهایت منجر به نشت روغن می‌شود.

 

اگر علاقه دارید در این رابطه بیشتر بدانید این ویدئوی ارسالی از همکار عزیزمون از اردکان یزد را با دقت تماشا کنید.


One thought on “تفاوت فیلتر باکیفیت و بی‌کیفیت

  1. من ارتباطی با شرکت سرکان ندارم..مصرف کننده هستم.اما مطالب نوشته شده کاملا درست هستند.
    فیلتر‌های متفرقه احتمال نشد روغن دارند خصوصا درخواست سرد..اغلب فروشگاهها اطلاعات علمی اصلا
    ندارند.چون سودخوبی میبرند محصولات متفرقه عرضه میکنند.فیلتر سرکان رو من هر چهارروغن عوض میکنم.کارش عالیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *