8 بهمن 1400
 
 


فیلترهای روغن نقشی حیاتی در افزایش عمر و بهتر کار کردن موتورها برای مدت طولانی دارند. روغن فیلتر نشده، به مرور زمان موتور را خراب می‌کند. فیلترهای روغن امروزی تضمین می‌کنند روغنی که در موتور جریان می‌یابد تمیز و عاری از ذرات ساینده است که می‌تواند باعث سایش قطعات داخلی شود.
در حین جریان روغن درون اجزای موتور و روانکاری؛ روغن با خاک، فلزات، بقایای احتراق و سایر موادی که می‌توانند ساینده باشند و به توانایی روغن برای محافظت در برابر فلزات آسیب برسانند، آلوده می‌شود. بهترین راه برای محافظت از موتور – علاوه بر تعویض منظم روغن – نصب یک فیلتر روغن با کیفیت و استاندارد با هر تعویض روغن است.

 

امروزه از دو نوع فیلتر استفاده می شود: فیلتر پیچی و فیلتر کارتریجی یا المنتی

فیلتر روغن پیچی:


فیلتر پیچی یکی از شناخته شده‌ترین قطعات موتور است که شامل یک پوسته فولادی و مدیای فیلتر (المنت تصفیه) است. این نوع فیلتر روغن دارای پوسته فلزی، المنت تصفیه و تمامی اجزا لازمه فیلر است. به عبارتی المنت تصفیه داخل خود پوسته فلزی تولید شده در کارخانه فیلترسازی وجود دارد.
فیلترهای پیچی به دلیل فرآیند نصب ساده و حداقل نیاز به ابزار، تقریباً بی‌خطا هستند. با این حال، مواد و مراحل تولید بسیار بیشتری دارد. یک فیلتر پیچی از چندین بخش از جمله پوسته فلزی، فنر نگهدارنده، المنت تصفیه، واشر مانع برگشت، درب ضخیم، حلقه فلزی، واشر آب بندی تشکیل شده است.


فیلتر روغن المنتی یا کارتریجی:


پوسته فیلتر المنتی بر روی خود بدنه ماشین از کارخانه سازنده خودرو نصب شده است. در زمان تعویض فیلتر روغن باید پوسته یا هوزینگ آن را باز کرده و المنت تصفیه داخل آن تعویض گردد.
یکی از محبوب ترین مزایای فیلتر کارتریجی این است که اگر به صورت عمودی نصب شود، فیلتر را می توان بدون تخلیه روغن باز کرد و بازرسی کرد. عملکرد آن مشابه فیلتر پیچی است و انواع مختلفی از مدیاها قابل استفاده است که مدیا چین دار مقرون به صرفه ترین است. مدیاهای مصنوعی حاوی بافتی از الیاف مختلف هستند که می توانند ذرات کوچکتر (تا 10 میکرون) را فیلتر کنند.

مهم نیست که مشتری شما به چه سبک فیلتر روغن نیاز دارد، کیفیت عنصر مهم‌ترین چیز است. انتخاب یک مدیا که 40 میکرون را فیلتر می‌کند در مقایسه با به مدیایی که ذرات ریزتر را فیلتر می‌کند، می‌تواند اصطکاک در موتور را تا 50 درصد کاهش می‌دهد.

 

برای مشاهده انواع فیلتر روغن در خودرو با ما همراه باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *