7 بهمن 1400

همانطور که انسان برای تنفس به اکسیژن نیاز دارد، ماشین برای فرآیند احتراق به اکسیژن نیاز دارد… در ادامه این مقاله به این پرسش رانندگان (فیلتر هوا چیست ؟) پاسخ می‌دهیم.

فیلتر هوا چیست ؟

فیلتر هوای ماشین قطعه‌ای کاربردی است که در مسیر ورود هوا به سیستم سوخت‌ رسانی خودرو (انژکتور یا کاربراتور ) که داخل محفظه مخصوص فیلتر، نصب می‌گردد. همانند یک صافی عمل کرده و مانع ورود ذرات معلق و آلایندگی موجود در هوا به داخل موتور می‌شود. فیلتر هوا از رسیدن هرگونه حشرات، گرد و غبار، ذرات، ماسه یا زباله به موتور جلوگیری می‌کند و از ترکیب مناسبی از هوا و سوخت برای پشتیبانی از عملکرد اطمینان حاصل می‌کند.

فیلتر هوا چیست

چرا باید از فیلتر ‌هوا استفاده کنیم؟

ذرات معلق و آلاینده موجود در هوا در اثر عدم فیلتراسیون، وارد موتور خودرو شده، سایش و فرسایش اجزای مهم و کاربردی موتور همانند: سوپاپ‌ها، یاتاقان‌ها، رینگ‌های پیستون و بدنه ‌داخلی سیلندر را به همراه دارند.

فیلتر مرغوب یا نا‌مرغوب ؟

فیلتر‌های نا‌مرغوب، ارزان قیمت، فاقد علامت و مشخصه استاندارد هستند و اصولا انتخاب مناسب و موفقی بشمار نمی‌آیند. این فیلتر‌ها از مواد اولیه نا‌مناسب تهیه می‌گردند که موجب ایجاد خسارت‌های جدی و هزینه‌های سنگین تعمیر موتور می‌شوند. مصرف بیش از حد سوخت، کاهش قدرت موتور و روغن‌سوزی از عواقب استفاده از این فیلترها است. پیشهاد نی‌شود در زمان خرید فیلتر حتما به نام و برند و اعتبار آن توجه کنید.

فیلتر‌های بی کیفیت، در برابر گاز‌ها و رطوبت موجود در هوا به‌تدریج چروکیده شده و شکل و ساختار اصلی خود را از دست می‌دهند.

فیلتر ‌هوای خودرو چگونه عمل می‌کند ؟

در کاغذ مصرفی مدیای فیلتر ( سطح فیلتراسیون ) الیافی به کار رفته است، دارای منافذی که ذرات‌ریز از آن‌ها عبور می کنند. این ذرات به‌مرور زمان بروی فلومتر[1] انباشته شده و موجب اختلال در عملکرد این سنسور گردیده، ترکیب نا‌مناسب سوخت و هوا را به‌همراه دارد که منجر به افزایش مصرف سوخت و آلایندگی شدید هوا و محیط‌زیست و کاهش قدرت موتور خودرو می‌گردد.

عمر مفید فیلتر‌هوا چقدر است ؟

تعویض به موقع فیلتر‌هوا، طول عمر مفید موتور را افزایش می‌دهد. معمولا زمان مناسب تعویض فیلتر‌هوا توسط شرکت سازنده‌ی آن اعلام می‌گردد.

اما شرایط مختلفی همانند: شرایط آب‌و‌هوایی که خودرو در آن کار میکند بروی زمان تعویض فیلتر‌هوا تاثیر زیادی دارد. اصولا در آب‌و‌هوای آلوده مناطق خشک و خاکی عمر فیلتر‌هوا کوتاه‌تر است. چرا که در این شرایط احتمال انسداد و گرفتگی مجاری فیلتر‌هوا بیشتر است . استاندار تعویض فیلتر هوا بین 3 تا 5 هزار کیلومتر و بسته به شرایط محیط کار خودرو است.

فیلتر هوا خودرو

چگونه فیلتر هوا را نصب کنیم ؟

دسترسی به فیلتر‌ هوا به منظور تعویض آن در بسیاری از خودرو‌ها آسان است و نیاز به مهارت و ابزار خاصی ندارد.
در ابتدا فیلتر هوای مناسب خودروی خود را پیدا کنید، درب محفظه‌ی فیلتر را جدا کرده، فیلتر قدیمی را برداشته و فیلتر جدید را جایگزین آن کنید.
فیلتر جدید را درست جای گذاری کنید و بعد از بستن درب محفظه از کارکرد درست موتور و مکش هوا اطمینان حاصل کنید.
لازم به ذکر است در فیلتر‌هوای خودرو‌های سبک قابلیت تمیز کردن و استفاده‌ی مجدد از آن‌ها وجود ندارد، زیرا بر اثر استفاده کارایی لازم را از دست می‌دهد.


[1] : فلو متر یا دبی سنج وسیله ایست که حجم مواد عبوری را نسبت به زمان معرفی میکند .


One thought on “فیلتر ‌هوا چیست و چه کاربردی دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *