27 اسفند 1402

فیلتراسیون در صنعت رنگ

فیلتراسیون صنعت رنگ، کاربردهای گسترده‌ای دارد و وجود آن برای تولید رنگ باکیفیت و مرغوب ضروری است. شاید بپرسید چرا؟ در واقع این ابزارها موظف به جداسازی ناخالصی و آلاینده‌ها از سیالات و ترکیبات مورد نظر است.

اگر در حرفه تولید رنگ، رنگ‌کاری یا هر شغلی که با این ماده شیمیایی سروکار داشته باشد، مشغول هستید، خواندن این مطلب می‌تواند برایتان مفید باشد.

از تاریخچه فیلتراسیون رنگ چه می‌دانید؟

برخی‌ می‌پرسند از چه زمانی ضرورت وجود فیلترها در صنعت رنگ مشخص شد؟ در واقع تاریخچه به‌کارگیری این فیلتراسیون به اواخر سال 1970 میلادی در ایالت فلوریدا باز می‌گردد.

برای این‌که رنگ‌ها با کیفیت مطلوبی تولید شود، نیاز بود که از غشای خاصی عبور کند و همین موضوع باعث شد که از فیلترهای صنعتی استفاده شود. غشای این فیلترها به‌گونه‌ای بود که از عبور یون‌های نمک جلوگیری می‌کرد. بنابراین؛ رنگ به‌دست‌آمده عاری از هرگونه نمک بود.

نحوه عملکرد فیلتراسیون صنعت رنگ چگونه است؟

برای تولید رنگ‌هایی که با کیفیت مورد انتظار افراد هماهنگی داشته باشد، نیاز به اجرای فرایندی شیمیایی به نام سنتز است. طی این فرایند، ناخالصی‌هایی همچون نمک زدوده می‌شود‌ چراکه اگر این اتفاق نیفتد، نمک‌ها به‌تدریج موجب کاهش رنگ ماده خواهد شد.

اگر بخواهیم شفاف‌تر قضیه را شرح دهیم، باید بگوییم که وجود نمک در محلول رنگ موجب ته‌نشین‌شدن آن و ایجاد ترکیبی دوغابی می‌شود. در این شرایط، زمانی که ماده را از غشای فیلتر عبور می‌دهند، نمک و رنگدانه‌ها مسیر خود را از یکدیگر جدا می‌کنند.

رنگ‌هایی که در ظرف‌های مخصوص گردآوری‌ شده‌اند، به‌تدریج خشک شده و با اعمال فرایندهایی دیگر تبدیل به پودر می‌شوند. با این اوصاف، دانستید که فیلتراسیون رنگ به جداسازی ناخالصی‌ها می‌انجامد.

فیلتراسیون صنعت رنگ

شناخت ویژگی‌های فیلتراسیون صنعت رنگ

فیلترهای صنعتی، تجهیزات پرکاربردی هستند که مانع از حرکت ذرات جامد معلق در سیالات مختلف می‌شوند. اجزای مختلفی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا فیلترها شکل بگیرند و کارکرد خود را به‌شکل صحیحی ارائه دهند. چند خصوصیت مهم فیلترهای صنعت رنگ را در ادامه می‌خوانید.

 • غشا و پوسته فیلترها با یکدیگر در تماس هستند و اصلی‌ترین سازوکار آن‌ها، جداسازی جامدات از مایعات است. این کار باید به‌شکلی صحیح و اصولی انجام شود.
 • از دیگر ویژگی‌های مهم فیلترها، عدم انسداد آن‌هاست تا در هنگام جداسازی ذرات جامد، منافذ خیلی سریع دچار انسداد نشوند.
 • اگر قرار است فیلترهای صنعتی با خصوصیت دائمی‌بودن طراحی و‌تولید شوند، پوسته آن باید به‌گونه‌ای ساخته شود که بتوان قابلیت پاک‌سازی را برایش در نظر گرفت.
 • ازآنجایی‌که پوسته فیلترها با سیالاتی که ماهیت اسیدی دارند، در تماس است، باید مقاومت شیمیایی مطلوبی داشته باشند تا دچار خوردگی تدریجی نشوند.

تکنولوژی اتوماتیک یا خودتمیزشونده در فیلتراسیون صنعت رنگ

گاهی اوقات در تولید رنگ، کلوخه و ناخالصی‌های موجود در محلول، تشکیل کیک خمیری می‌دهند که منجر به مسدودشدن‌ صفحات فیلتر می‌شود و این انسداد به افت فشار و خروجی جریان بسیار پایین می‌انجامد. در این حالت، صفحه‌های فیلتر باید به‌طور مرتب تمیز شوند و این اقدام به زحمت و هزینه بیشتری نیاز دارد.

در این راستا فیلترهای اتوماتیک یا خودتمیزکننده روی کار می‌آیند که به‌طور اتوماتیک آلودگی‌های چسبیده به صفحات را جدا می‌کنند. این عملیات مکررا ادامه یافته و متوقف نمی‌شود‌.

فیلتراسیون صنعت رنگ اتوماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

فیلترهای اتوماتیک نسبت به فیلتر رنگ معمولی، دارای تکنولوژی‌ها و سازوکار پیشرفته‌تری است. برخی از ویژگی‌های خاص آن‌ها را در لیست زیر می‌خوانید.

 • قدرت فیلتراسیون بالا
 • دقت و قدرت بالای غربالگری ناخالصی‌ها
 • خارج‌سازی‌های ناخالصی‌های فیبری
 • طراحی کاربرپسند
 • دارای فیلترهای المنت
 • سهولت در تمیزکردن المان‌ها
 • تعمیر و نگهداری آسان

چرا فیلتراسیون صنعت رنگ یک موضوع مهم است؟

اهمیت فیلتراسیون در زندگی امروز، به‌خوبی خود را نشان می‌دهد. تقطیر و تصفیه آب، تولید الکل و تصفیه پسماندهای شهری که نیاز به جداسازی دارد، همه نمونه‌هایی هستند که با آن‌ها آشنایی دارید. اما شاید نمی‌دانستید که در صنعت تولید رنگ هم عمل فیلتراسیون تا این اندازه مهم است.

در واقع رنگ‌ها جزء جداناپذیر زندگی ما هستند که در طیف گسترده‌ای از صنایع به‌کار می‌روند. بنابراین؛ کیفیت آن‌ها بر محصولی که استفاده می‌شوند، اهمیت زیادی دارد و اگر سیستم‌های فیلتراسیون نبود، دستیابی به رنگی مرغوب، سالم و استاندارد غیرممکن بود.

بااین‌حال، باید اعتراف کنیم که فیلتراسیون یک فرایند ناقص است. طبق نظریه علم شیمی و مهندسی، همواره مقداری از محصول ازدست‌رفته وجود دارد‌. فرقی نمی‌کند که مایع باشد یا جامد. حالا به نظر شما چاره چیست؟

تاثیر غشای نانو در فیلتراسیون صنعت رنگ

گفته می‌شود که حتی با فیلترکردن رنگ‌های صنعتی، باز هم 30% نمک درون محلول باقی می‌ماند که اگر این مسئله رفع نشود، با گذشت زمان کیفیت رنگ تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

در این شرایط از غشای نانو فیلتراسیون استفاده می‌کنند که دارای منافذی در حدود 0.001 میکرون است. این وسیله دقت بالایی دارد و قادر است ویروس‌ها، بیشتر مواد آلی طبیعی و اکثر یون‌های نمک را از بین ببرد، خلوص محلول رنگی را افزایش دهد و آن را به غلظت مناسبی برساند.

در خرید فیلتراسیون صنعت رنگ به چه شاخصه‌هایی باید توجه شود؟

استفاده از فیلتر صنعتی باکیفیت و کارآمد، دغدغه مهم بسیاری از صنعتگران است. در واقع بسیاری از صنایع مانند تولید رنگ، بسته به سیالات مورد استفاده خود نیاز به سیستم‌هایی دارند که عملکرد صحیحی را ارائه دهد و خللی در کارشان وارد نکند.

فیلترها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند و هریک از آن‌ها قابلیت منحصربه‌فرد خود را دارند. با توجه به برخی شرایط، باید بهترین آن را برای محیط صنعتی انتخاب کنید. مهم‌ترین مولفه‌های خرید این دستگاه در موارد زیر خلاصه می‌شود.

 • به خصوصیات محیطی که فیلتر قرار است در آن استفاده شود، دقت کنید. مانند جریان هوا، میزان رطوبت و دما
 • به خصوصیات ذراتی که فیلتر قرار است آن را تصفیه کند، توجه داشته باشید. مانند نوع، اندازه ذرات و میزان توزیع
 • خصوصیات ظاهری فیلترها را هم مد نظر قرار دهید.

جمع‌بندی

فیلتراسیون صنعت رنگ، به سیستم‌هایی گفته می‌شود که این محلول را بعد از تولید تصفیه کرده و با حذف آلاینده‌ها و یون‌های نمک، خلوص و غلظت این ماده را تنظیم می‌کنند.

صنعت رنگ بخشی حیاتی است که در کاربردهای مختلف مانند ساخت‌وساز، خودروسازی و هوافضا نقش مهمی دارد. این صنعت کم‌حاشیه برای رقابت در بازار به‌شدت به معیار کیفیت متکی است. پس برای اطمینان از این‌که کیفیت محصولات با استانداردهای روز کیفی مطابقت دارد، انجام عملیات فیلتراسیون بر روی آن ضروری است.


2 thoughts on “فیلتراسیون در صنعت رنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *