16 بهمن 1402

تاریخچه ساخت فیلتر آب

تاریخچه ساخت فیلتر آب را می‌توان مربوط به قرن‌ها پیش دانست که افراد برای تصفیه آب در خانه از صافی‌های ساده پارچه‌ای استفاده می‌کردند تا بتوانند رسوبات را به دام بیندازند.

تا سال‌های زیادی تصفیه آب فرایند خیلی پیچیده و مهمی نبود. بااین‌حال تلاش‌های مستمر برای به‌دست‌آوردن آب آشامیدنی پاک منجر به پیشرفت‌های بسیار زیادی درزمینه فیلتراسیون آب شد.

درباره تاریخچه ساخت فیلتر آب بیشتر بدانید

فیلتراسیون آب یک بخش ضروری از فرآیند تصفیه به‌شمار می‌رود که برای ایمن‌سازی آب آشامیدنی مهم است و می‌توان گفت تاریخچه ساخت فیلتر آب برای اولین بار به چند هزار سال قبل برمی‌گردد.

در واقع اولین نمونه‌های فیلترهای آب که مورد استفاده قرار گرفت مربوط به حدود 4000 سال پیش است که در این زمان مردم معتقد بودند اگر آب شفاف به‌نظر برسد، برای نوشیدن بی‌خطر خواهد بود.

ساخت اولین فیلترهای آب در 2000 سال قبل از میلاد

اولین تلاش‌ها برای تهیه آب خالص به 2000 سال قبل‌از میلاد برمی‌گردد. در این دوره، روش‌های مورد استفاده برای این منظور از جوشاندن یا قراردادن ابزارهای فلزی داغ در آب تا فیلترکردن آن ازطریق شن خام یا زغال چوب متغیر بود.

ازاین‌رو می‌توان تاریخچه ساخت فیلتر آب برای بهبود طعم آب را مربوط به این زمان دانست که باعث شد تا مردم از این روش‌ها به‌منظور تغییر مزه نهایی آب آشامیدنی استفاده می‌کردند.

در واقع مردم در آن زمان هنوز اطلاعاتی دررابطه‌با فناوری‌های تشخیص میکروب نداشتند و تنها دلیلی که باعث می‌شد تا از این روش‌ها برای فیلتراسیون آب استفاده کنند به‌منظور ایجاد ظاهر و طعم مطلوب بود.

 

ساخت فیلتر آب در مصر

بعداز گذشت حدود 500 سال از اولین تلاش‌های مردم برای استفاده از مواد مختلف جهت تغییر طعم و رنگ آب، مصریان روشی را در نظر گرفتند که با استفاده از زاج، به ته‌نشین‌کردن ذرات معلق کمک می‌کرد تا افراد بتوانند آب تمیز را از بالای ظرف جمع‌آوری کنند.

فیلتر آب ساخته شده توسط بقراط

در ادامه بررسی تاریخچه ساخت فیلتر آب باید به 500 سال قبل‌از میلاد مسیح اشاره کرد که بقراط، دانشمند مشهور یونانی فیلتری به‌شکل یک کیسه پارچه‌ای را ساخت که این وسیله ساده به آستین بقراط معروف شد.

در اصل این نوع فیلتر یک کیسه پارچه‌ای بود که آب را بعداز جوشاندن درون آن می‌ریختند تا هرگونه رسوبی که باعث ایجاد طعم یا بوی بد می‌شود به دام بیاندازد تا در نهایت به ایجاد آب آشامیدنی تمیزتر و با طعم بهتر منجر شود.

رکود هزار سال در ساخت فیلتر آب

تقریبا برای مدت‌زمان بیش‌از 1000 سال، علاقه بسیار کمی نسبت به تصفیه آب نشان داده شد. بااین‌حال در دهه 1600 رابرت بیکن در تلاش برای حذف نمک از آب دریا، شروع به انجام آزمایش‌هایی با فیلتراسیون شنی کرد.

هرچند آزمایش نمک‌زدایی بیکن ناموفق بود اما باعث جلب توجه و مشارکت سایر دانشمندان در‌این‌زمینه شد. به مرور زمان و با اختراع میکروسکوپ، محققان توانستند وجود موجودات ریز در آب را تشخیص دهند.

در این زمان دانشمندان موفق شدند تا اولین فیلتر چندمرحله‌ای را ایجاد کنند، در واقع استفاده از هر 2 اختراع فیلتر آب و میکروسکوپ توانست فرایند تصفیه آب را با پیشرفت‌های زیادی مواجه کند.

ساخت اولین پتنت فیلتر آب

در اواسط دهه 1700، جوزف امی اولین پتنت فیلتر آب را طراحی کرد که شامل لایه‌های زغال چوب، پشم و اسفنج بود تا میکروارگانیسم‌ها و ذرات مختلف را از بین ببرد. این فیلترها در سال 1750 برای فروش عمومی در دسترس مردم قرار گرفتند.

اواخر قرن هفدهم نقطه عطفی در تاریخچه ساخت فیلتر آب به‌شمار می‌رود که توسعه میکروسکوپ به دانشمندان بینش جدیدی در مورد میکروارگانیسم‌ها داد و بلافاصله پس‌از آن، تصفیه‌کردن آب به روشی مورد توجه برای بسیاری از جوامع تبدیل شد.

درحالی‌که این فیلترها بی‌نقص نبودند اما پیشرفت قابل توجهی درزمینه فیلتراسیون آب در مقایسه با روش‌های قبلی محسوب می‌شد و در این زمان بسیاری از مردم شروع به استفاده از فیلترهای آب خانگی کردند.

ساخت اولین تصفیه خانه آب شهری

در سال 1804، رابرت تام اولین تصفیه‌خانه آب شهری را طراحی کرد که بعدها در اسکاتلند اجرا شد. این سیستم مبتنی‌بر پاک‌سازی آهسته آب با استفاده از شن و ماسه بود.

بروز بیماری‌هایی که توسط آب انتقال پیدا می‌کند به مرور زمان توانست تحول زیادی را در تاریخچه ساخت فیلتر آب ایجاد کند به‌طوری که بسیاری از دانشمندان به‌دنبال انجام آزمایش‌هایی برای استفاده از روش‌های گندزدایی بودند.

در این زمان بود که محققان برای رفع آلودگی‌های موجود در آب و تهیه آب آشامیدنی سالم از کلر استفاده کردند که با گذشت زمان به یکی از مهم‌ترین مراحل برای فرایند تصفیه تبدیل شد.

تاریخچه ساخت فیلتر آب در دهه 1900 میلادی

با توجه به اینکه استفاده از سیستم‌های تصفیه آب شنی که به آهستگی این فرایند را انجام می‌داد نیاز به فضای زیادی داشت و ازطرفی پاسخگوی رشد جمعیت نبود، به‌کارگیری فیلتر شنی سریع جایگزین این روش شد.

با ارائه این روش، بسیاری از شهرها در سراسر جهان شروع به ساخت تاسیسات تصفیه‌خانه آب کردند و برای ازبین‌بردن آلودگی‌های مختلف، فرایندهای کلرزنی و ازن را به‌کار گرفتند.

رونق فیلترهای مدرن آب در قرن بیستم

اکثر کشورهای توسعه‌یافته در این زمان شروع به ارائه حداقل استانداردهای مورد نیاز برای تعیین کیفیت آب کردند و این مقررات باعث شد تا بسیاری از تولیدکنندگان به‌دنبال ابداع روش‌های جدید برای فیلتراسیون باشند.

درحال‌حاضر افراد می‌توانند گزینه‌های مختلفی از فیلترهای خانگی را انتخاب کنند که شامل اسمز معکوس، رسوب یا تصفیه‌کننده‌های فرابنفش می‌شود که هرکدام کارایی و عملکرد خاصی را ارئه می‌دهند.

با توجه به اهمیت رفع آلودگی‌های موجود در آب برای جلوگیری از بروز بیماری، بسیاری از سیستم‌های تصفیه آب مدرن از چندین مرحله فیلتراسیون استفاده می‌کنند که هرکدام برای هدف قراردادن و حذف آلاینده‌های خاصی طراحی شده‌اند.

به‌عنوان مثال، برخی از فیلترهایی که برای کل خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای 5 مرحله برای فیلترکردن آب هستند تا در نهایت آب آشامیدنی تمیز و سالم را در اختیار افراد قرار دهند.

جمع‌بندی

تاریخچه ساخت فیلتر آب را می‌توان مربوط به چندین هزار سال پیش دانست که در ابتدا مردم تنها برای جداکردن آلودگی‌ها از ابزارهای ساده استفاده می‌کردند تا طعم بهتری برای آب آشامیدنی ایجاد کنند.

درحال‌حاضر ما به مجموعه وسیعی از فیلترهای مدرن آب خانگی دسترسی داریم که مجهز به ویژگی‌ها و فناوری‌های پیشرفته هستند تا برای تهیه تمیزترین، خالص‌ترین و باکیفیت‌ترین آب به‌کار گرفته شوند.


One thought on “تاریخچه اولین فیلترهای آبی

  1. خیلی جالب بود. تاریخچه فیلتر آب و فیلتراسیون و تصفیه آب ها وقعا برای محقق ها و پژوهشگرهای این حوزه مهمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *