19 دی 1401

فیلترها در صنایع مختلفی مثل صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، صنعت پلیمری و شیمیایی، صنعت خمیر و کاغذ، تصفیه آب، صنعت خودرو سازی، صنایع فلزکاری، صنایع غذایی و نوشیدنی، صنایع الکترونیک و … کاربرد دارد. در این مقاله به معرفی کاربرد فیلتراسیون در صنایع مختلف و مزایای ایجاد شده در استفاده از فیلتراسیون می پردازیم.

فیلتراسیون در صنایع

فیلتر در صنایع شیمیایی و پلیمری

کاربرد فیلترهای صنعتی در صنایع شیمیایی و پلیمری شامل فیلتر رزین آکریلیک، حذف الیاف و ژل در پوشش‌ها، فیلتر حلال، حذف ذرات بزرگ در جوهر، حذف ذرات بزرگ پس از آسیاب ریز (گرایندینگ)، حذف آگلوموریت ها پس از واکنش، فیلتر ذرات بزرگ در چسب، کاتالیزور فیلتر و کربن فعال، شفاف سازی دارو, بازیابی سیالات ارزشمند, فیلتر استریلیزاسیون است.

مزایای استفاده از فیلتر برای صنایع شیمیایی و پلیمری

فیلتراسیون و استفاده از فیلتر در صنایع شیمیایی و پلیمری، خلوص و روشنایی محصول را بهبود می‌بخشد، محلول را بازیابی می‌نماید و پوشش‌های سطحی را نرم می‌کند. به عبارتی فیلتراسیون ذرات بزرگ را فیلتر می‌کند و راندمان گرایندینگ را افزایش دهد.

فیلتراسیون در صنعت کاغذ و خمیر کاغذ

فیلترهای صنعتی برای فیلتراسیون آب ماشین آلات صنعت کاغذ سازی مثل آب شیرین، فیلتراسیون آب اسپری فشار بالا یا فشار پایین، فیلتراسیون آب دستگاه برش واتر جت، فیلتراسیون آب دستگاه مبدل حراتی، فیلتراسیون آب سفید تمیز صنعت کاغذ سازی ، فیلتراسیون آب سیلینگ، فیلتراسیون آب خنک کننده بلبرینگ ها، فیلتراسیون آب سفید فوق العاده تمیز صنعت کاغذ سازی،  فیلتراسیون پوشش‌ها، کوتینگ و مواد افزودنی مانند پلیمر، GCC، PCC، بنتونیت، نشاسته، نشاسته اندازه گیری سطح، مواد فزودنی ضد کف، روان کننده، عامل مقاوم در برابر آب، رنگ، لاتکس، پرکننده و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای استفاده از فیلتر برای صنعت کاغذ سازی و خمیر

استفاده از فیلتر مزایای بسیاری در صنعت کاغذ سازی و خمیر کاغذ دارد که از جمله مزایای آن می‌توان به محافظت از نازل‌های اسپری، استفاده مجدد از آب، افزایش راندمان مصرف انرژی، جلوگیری از ورود آلاینده ها به wet-end، نگهداری و بهبود کیفیت کاغذ اشاره کرد.

فیلتراسیون در صنعت تصفیه آب

فیلتراسیون در صنعت تصفیه آب کمک می‌کنند تا ماسه‌ها و جلبک‌ها را از آب دریاچه، آب زیرزمینی، آب دریا و غیره حذف شوند. این فیلتر‌ها می‌توانند به عنوان پیش فیلتر برای سیستم غشایی عمل کنند، فیلتراسیون آب خنک کننده در سیستم تهویه مطبوع، فیلتراسیون آب در گردش خنک کننده‌ها، فیلتراسیون رزین تبادل یونی، فیلتراسیون آب گردشی در فرآیند ذوب، کک کردن، نورد، فرآیند ریخته گری با هدف محافظت از نازل‌های اسپری و قالب‌ها و استفاده مجدد از آب بازیافتی.

مزایای استفاده از فیلتر های صنعتی برای تصفیه آب

از جمله مزایای استفاده از فیلترهای صنعتی حذف ذرات آلاینده و بهبود کیفیت آب، صرفه جویی در مصرف مواد شیمیایی تصفیه آب، افزایش راندمان تبادل حرارت، کاهش هزینه تصفیه فاضلاب، افزایش عمر مفید غشا، جلوگیری از رسوب گیری لوله‌ها و مبدل‌های حرارتی است.

فیلترها در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی

فیلتراسیون در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی شامل فیلتراسیون سیال تزریقی به چاه نفت، تصفیه آب فرآیندهای بازیافتی، فیلتراسیون سیال خنک‌کننده، فیلتراسیون در پلیمریزاسیون، فیلتر نفت و سوخت جت، بازیافت کاتالیزور، فیلتر کردن مواد شیمیایی خام و نهایی، فیلتراسیون نفتا،  فیلتراسیون دوغاب (Fluidic Catalyst Cracking  (FCC، فیلتراسیون (VGO)  Vaccum Gas Oil، فیلتراسیون  (CGO) Coker Gas Oils و… است. فیلترها از تجهیزات کلیدی مانند مبدل‌های حرارتی پمپ‌ها، شیرها و غیره محافظت می‌کنند. علاوه بر فیلتر آب و سیالات مایع، فیلترهای گاز،  فیلتر کوالسر گاز مایع و انواع سپراتورها در واحدهای عملیاتی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فیلتراسیون در صنعت

مزایای استفاده از فیلتر در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی

از جمله مزایای مهم استفاده از فیلتر صنعتی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می‌توان به حفظ و بهبود خروجی چاه نفت، هزینه بهره برداری و مصرف انرژی کمتر، کاهش خوردگی لوله، حفظ فعالیت کاتالیزور و افزایش عمر مفید آن، هزینه کمتر تصفیه محیط زیست، افزایش استفاده از آب و بهبود کیفیت محصول اشاره کرد.

فیلتر های صنعتی در صنعت فلزکاری

فیلترهای صنعتی در فلزکاری برای فیلتراسیون روغن روان کننده، فیلتراسیون سیال خنک کننده بازیافت شده، بازیابی فلز ارزشمند، فیلتراسیون عامل تمیز کننده، فیلتراسیون روغن ضد زنگ، جذب ذرات روغن از ماده تمیز کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزیت استفاده از فیلتر در فلزکاری

استفاده از فیلتر صنعتی در فلزکاری روغن را تمیز نگه می‌دارد و عمر مفید تجهیزات را افزایش می‌دهد. دقت فلزکاری را افزایش می‌دهد، از تیغه های ماشین آلات محافظت می‌کند، در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کند و به حفظ کیفیت می‌پردازد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با فیلتر کربن اکتیو

فیلترهای صنعتی در صنعت غذایی و نوشیدنی

فیلتراسیون یکی از بایدهای صنایع غذایی و آشامیدنی است. فیلترهای صنایع غذایی و آشامیدنی در انواع مختلف برای محصول نهایی، برای آب فرآیند، برای آب شستشو، فیلتراسیون مواد اولیه و خام مانند شکر، آب شکر، فیلتراسیون جامدات معلق و ته نشین، فیلتراسیون آبمیوه، انواع نوشیدنی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزیت فیلتراسیون صنایع غذایی و آشامیدنی

از جمله مهم‌ترین مزایای استفاده از فیلتراسیون در صنایع غذایی حذف ذرات، بهبود طعم، روشنایی و خلوص، حفظ کیفیت، بازیابی آب در گردش و محافظت از تجهیزات کلیدی است.

جمع بندی

همانطور که مطالعه کردید، فیلتراسیون در بسیاری از صنایع کاربرد زیادی دارد. فیلتر یکی از اختراعات خاص بشر است که به صورت نامحسوس زندگی انسان را دگرگون ساخته و در هزاران وسیله و سیستم و دستگاه به کار گرفته شده است. در این مقاله قصد داشتیم شما را بیشتر با کاربردهای این قطعه آشنا کنیم.

جهت ارسال و بررسی موضوعات و سوالات خود، از فرم زیر استفاده کنید.


One thought on “فیلتراسیون در صنایع مختلف

  1. عالی بود. واقعا مردم نقش فیلتراسیون رو توی زندگی و صنعت گاهی اوقات نمیبینند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *