25 آبان 1401

فیلتر یک دستگاه غربالگری یا صافی است که برای تمیز کردن سیال هیدرولیک استفاده می‌شود و از باقی ماندن ذرات خارجی و مواد آلوده در سیستم جلوگیری می‌کند. [شکل 1] اگر این ذرات آلوده  از سیستم سیال هیدرولیک حذف نشود، کل سیستم هواپیما ممکن است از طریق خرابی یا عملکرد نادرست یک واحد از سیستم از کار بیفتد.

اهمیت فیلترهای هیدرولیک هواپیما

سیال هیدرولیک، ذرات ریز فلز را در حالت تعلیق نگه می دارد که در طول سایش عادی شیرهای انتخابگر، پمپ ها و سایر اجزای سیستم رسوب می‌کنند. همچنین ذرات ریز فلزی اگر از سیستم جدا نشوند ممکن است به واحدها و قطعاتی که از آنها عبور می کنند آسیب بزنند. از آنجایی که تلورانس‌ها در اجزای سیستم هیدرولیک بسیار کم است، پس واضح است که قابلیت اطمینان و کارایی کل سیستم به عملیات فیلتراسیون صحیح و کارکرد درست فیلترها بستگی دارد.

فیلترهای هیدرولیک هواپیما

فیلترها ممکن است در داخل مخزن، در خط فشار، در خط برگشت و یا در هر مکان دیگری قرار گیرند که طراح سیستم تصمیم می‌گیرد تا برای محافظت از سیستم هیدرولیک در برابر ناخالصی‌ها در چه نقطه‌ای به آنها نیاز است. طراحی مدرن اغلب از یک ماژول فیلتر استفاده می‌کند که حاوی چندین فیلتر و اجزای دیگر است. [شکل 2] مدل‌ها و سبک‌های زیادی از فیلترها وجود دارد.

اجزا فیلتر

موقعیت آنها در موتور هواپیما و الزامات طراحی شکل و اندازه فیلترها را تعیین می‌کند. اکثر فیلترهای هیدرولیک هواپیما مورد استفاده در هواپیماهای مدرن از نوع خطی هستند. مجموعه فیلتر درون خطی از سه واحد اصلی تشکیل شده است: مجموعه پایه فیلتر، پوسته فیلتر و المنت تصفیه. پایه فیلتر به ساختار هواپیما و خطوط اتصال محکم شده است. در داخل این پایه فیلتر، یک دریچه اطمینان (شیر بای پس) وجود دارد که اگر المنت فیلتر با مواد خارجی مسدود شود، سیال هیدرولیک را مستقیماً از ورودی به درگاه خروجی هدایت می‌کند. پوسته فیلتر محفظه‌ای است که المنت را روی سر فیلتر نگه می‌دارد و در صورت نیاز به برداشتن المنت جدا می‌شود.

این المنت ممکن است از نوع میکرون، فلز متخلخل یا مغناطیسی باشد. المنت میکرون از یک کاغذ مخصوص ساخته شده است و معمولاً هنگام برداشتن دور انداخته می‌شود. المنت‌های فلزی متخلخل و فیلتر مغناطیسی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با روش‌های مختلف تمیز شده و در سیستم جایگزین شوند.

هیدرولیک هواپیما

فیلترهای نوع میکرون

فیلتر از نوع میکرونی از یک المنت و مدیایی مخصوص ساخته می‌شود. المنت میکرون برای جلوگیری از عبور مواد جامد بزرگتر از 10 میکرون (0.0003 94 اینچ) در اندازه‌ مخصوص موتور هواپیما طراحی شده است. [شکل 3] در صورتی که المنت تصفیه فیلتر مسدود شود، سوپاپ اطمینان فنری باعث می‌شود که سیال پس از ایجاد فشار دیفرانسیل، المنت را دور بزند. سیال هیدرولیک از طریق دریچه ورودی در بدنه فیلتر وارد فیلتر شده و در اطراف المنت داخل پوسته جریان می‌یابد. فیلتر زمانی انجام می‌شود که سیال از المنت به داخل هسته توخالی برود و مواد و ذرات آلوده را در قسمت بیرونی المنت باقی می‌گذارد.

فیلترهای نوع میکرون

نگهداری فیلترهای هیدرولیک هواپیما

نگهداری از فیلترها نسبتاً آسان است فقط باید مطابق راهنمای کارخانه سازنده فیلتر، آن را صحیح نصب کنید. همچنین از سلامت روغن داخل موتور نیز اطمینان حاصل کنید تا خللی در عملکرد فیلتراسیون و موتور وارد نشود. پس از استفاده در مدت زمان مشخص شده نیز تعویض کردن به موقع فیلتر و المنت مطابق دستورالعمل‌های کارخانه سازنده ضروری است. در زمان خرید فیلتر نیز المنت باید به دقت بررسی شود تا مطمئن شوید که آسیب ندیده است.

هنگام تعویض المنت فیلتر، مطمئن شوید که فشاری به کاسه یا همان پوسته فیلتر وارد نشود. برای جلوگیری از تماس مایع و سیالات با چشم باید از لباس‌های محافظ و محافظ صورت استفاده شود. المنت را با المنتی جایگزین کنید که دارای برند معتبر باشد. پس از تعویض المنت فیلتر، سیستم باید تحت آزمایش فشار قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که در مجموعه فیلتر سالم است.

در صورت خرابی قطعات اصلی مانند پمپ، باید به تعویض المنت فیلتر سیستم و همچنین قطعه خراب شده توجه شود.

دریچه اطمینان فیلتر هواپیما

ماژول‌های فیلتر اغلب مجهز به دریچه اطمینان (شیر بای پس) هستند. در صورتی که فیلتر مسدود شود، دریچه کمکی باز می‌شود و به جریان هیدرولیکی و عملکرد سیستم‌های هواپیما ادامه می‌دهد. روغن کثیف بر هیچ جریانی ترجیح داده می‌شود. شکل 4 اصل عملکرد یک (شیر بای پس) فیلتر را نشان می‌دهد. هنگامی که فیلتر مسدود می‌شود و فشار روی فیلتر افزایش می‌یابد، شیر توپ باز می‌شود.

دریچه اطمینان فیلتر هواپیما

جهت مشاهده کاتالوگ آنلاین تمام فیلترهای سرکان اینجا کلیک نمایید


3 thoughts on “مقدمه‌ای بر فیلترهای هیدرولیک هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *