17 آبان 1401

فیلترهای هوا، فیلترهای سوخت و فیلترهای روغن، اجزای ضروری هستند که نقش مهمی در عملکرد هر موتور دیزل ژنراتور دارند.

دیزل ژنراتور باید با حداکثر راندمان ژنراتور کار کند. این بدان معنی است که تمامی قطعات باید به بهترین نحو نقش خود را در موتور ایفا کنند؛ و البته به درستی در ژنراتور نگهداری شوند.

قطعا هر موتور ژنراتوری به فیلترهای هوا، فیلترهای سوخت و فیلترهای روغن مناسب نیاز دارد. اما نه هر نوع فیلتری! قطعا فیلترهای مورد استفاده باید کیفیت بالایی داشته و از برند معتبری باشد. اگر به درستی نگهداری شود و قطعات با کیفیت بالا استفاده گردد، کارکرد موتور دیزل ژنراتور می‌تواند تا 20 سال بیشتر افزایش یابد. این موضوع می‌تواند صاحب کسب و کار را از دردسرهای زیاد و هزاران دلار هزینه اضافی و تعمیرات، در دراز مدت نجات دهد.

موتور دیزل ژنراتور

در این مقاله به اصول اولیه فیلتر بنزین، فیلتر هوا و فیلتر روغن می‌پردازیم. شما ویژگی های آنها را برای موتور دیزل ژنراتور درک خواهید کرد.

فیلتر هوا دیزل ژنراتور

فیلترهای هوا در حفظ سلامت یک موتور دیزل ژنراتور ضروری هستند.

دیزل ژنراتورها برای فرآیند احتراق خود به هوای بیرونی نیاز دارند. با این حال، این هوای بیرون حاوی طیفی از گرده، ماسه، گرد و غبار و سایر مواد افزودنی است که برای اطمینان از ورود هوای پاک به فرآیند احتراق باید فیلتر شوند.

هنگامی که از یک فیلتر هوا غیر استاندارد یا بی‌کیفیت استفاده می‌شود، ذرات، گرد و غبار و مواد افزودنی موجود در هوا وارد سیستم دیزل ژنراتور و فرآیند احتراق آن می‌شود. به عبارت دیگر، هنگامی که فیلتر هوا به حداکثر میزان جذب کثیفی خود می‌رسد، نمی تواند تمام ذرات آلوده ای را که بر دیزل ژنراتور تأثیر می گذارد، مسدود کند.

در این مواقع اگر فیلتر هوا دیزل ژنراتور تعویض نشود، می‌تواند کارایی کمتری داشته باشد و در گام اول منجر به افزایش مصرف سوخت شود.

بنابراین، فیلترهای هوا با جلوگیری از ورود ذرات مخرب به موتور دیزل، نقش مهمی در طول عمر دیزل ژنراتور ایفا می‌کنند و تنها به هوای شفاف اجازه عبور می‌دهند.

فیلترهای هوا عمر محدودی دارند و پس از ساعات کارکرد مشخصی، باید تعویض شوند تا کاراریی و عملکرد دستگاه به مشکل بر نخورد. فیلتر هوا را اکثر افراد به شرط رعایت نکات ایمنی می‌توانند تعویض کنند و مشکلی از این بابت نیست.

توصیه می‌کنیم از فیلترهای هوای اصلی و با برند معتبر استفاده کنید. فیلترهای هوای غیراصلی ممکن است قیمت کمی داشته باشند، اما از نظر کیفیت پایین هستند. این امر خطر بالقوه‌ای برای دیزل ژنراتورها ایجاد می‌کند، زیرا ممکن است ترکیب نادرستی از هوا و سوخت را به دیزل ژنراتور وارد کنند. که در نهایت منجر به عملکرد ضعیف موتور و مصرف سوخت بالا می‌شود – که ممکن است در نتیجه هزینه بیشتری برای کسب و کار داشته باشد.

جهت آشنایی با انواع فیلترهای خودرو اینجا کلیک کنید.

فیلترهای دیزل ژنراتور

فیلتر سوخت ژنراتور

فیلترهای سوخت از ورود گرد و غبار و سایر ذرات مضر به موتور جلوگیری می‌کنند. بدون فیلتر سوخت، برخی از ناخالصی‌ها می‌توانند وارد موتور شده و باعث آسیب های احتمالی به پمپ‌های سوخت و انژکتورها شوند. این در نهایت عملکرد موتور را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

هر دیزل ژنراتور فقط با نوع خاصی از فیلتر سوخت که برای آن طراحی شده است کار می‌کند. استفاده از فیلترهای سوخت دیگر حتما به دیزل ژنراتور آسیب می‌رساند. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به نوع فیلتر سوخت مورد نیاز دیزل ژنراتور خود را از طریق شماره قطعه روی فیلتر بنزین بیابید.

یک فیلتر سوخت طوری طراحی شده است که به طور متوسط ​​حدود 500 ساعت از کارکرد دیزل ژنراتور دوام می‌آورد. تعویض فیلتر بنزین فرآیند نسبتاً ساده‌ای است و اکثر افراد می‌توانند آن را انجام دهند – مشروط بر اینکه اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند.

برای اطمینان از حداکثر طول عمر دیزل ژنراتور، اصل بودن و معتبر بودن فیلترهای سوخت جایگزین فیلترهای قدیمی بسیار مهم است. اگر مطمئن نیستید، می‌توانید با یکی از اعضای تیم پشتیبانی مجموعه فیلتر سرکان تماس بگیرید. آنها به شما در یافتن فیلتر سوخت مناسب برای ژنراتور دیزلی خاص خود کمک می‌کنند.

فیلترهای روغن دیزل ژنراتور

فیلترهای روغن دیزل ژنراتور

فیلتر روغن نقش اساسی در تامین تمیز ماندن روغن در قسمت‌های مختلف موتور برای کارکرد نرم و کاهش اثرات سایش دارد. اصطکاک را کاهش می‌دهد به طوری که اجزای فلزی ممکن است بدون آسیب رساندن به اجزا به یکدیگر کار کنند.

با پمپاژ مداوم روغن در سراسر موتور ژنراتور، باقیمانده‌ها و سایر ذرات که ممکن است روغن را در طول زمان آلوده کنند، داخل فیلتر روغن جمع آوری می‌شود. به عبارتی روغن هر بار که از فیلتر روغن عبور می‌کند آلودگی‌ها و ذرات فلز و ناخالصی‌های آن از طریق متریال داخل فیلتر، گرفته می‌شود و روغن تمیز و شفاف می‌ماند تا برای چرخه بعدی خود در موتور دیزل ژنراتور آماده شود.

اگر روغن کثیف باشد، غلیظ و ساینده می‌شود و در نهایت فیلتر را مسدود می‌کند و به طور خودکار فیلتر، روغن را از طریق یک شیر تخلیه یا سوپاپ اطمینان عبور می‌دهد. این امر باعث افزایش اصطکاک بین قطعات داخل موتور دیزل و در نتیجه افزایش سایش و خرابی می‌شود.

مانند فیلترهای سوخت و هوا، تعویض فیلترهای روغن نیز پس از گذراندن ساعات مشخصی از کارکرد دیزل ژنراتور بسیار مهم است. از فیلترهای تقلبی روغن باید اجتناب شود زیرا این امر منجر به نشت روغن و خوردگی می شود و به سرعت عمر موتور را کم می‌کند.

اقدامات احتیاطی عمومی

هنگام تعویض فیلترها، لطفاً موارد زیر را به خاطر بسپارید:

  1. 1. همیشه مطمئن شوید که موتور خاموش است.
  2. 2. لطفاً بررسی کنید که دیزل ژنراتور از طریق کنترل پنل دیزل ژنراتور و همچنین دکمه اضطراری و ایزولاتور باتری خاموش باشد.
  3. 3. موتورهای دیزل مکش بسیار خوبی تولید می کنند و تقریباً هر چیزی که نزدیک باشد مانند مهره ها و پیچ ها می تواند به داخل موتور پرواز کند.

استفاده از قطعات اصلی نه تنها خطرات ایمنی را کاهش می‌دهد، بلکه عمر دیزل ژنراتور را افزایش می‌دهد. شرکت فیلتر سرکان، طراح و تولید کننده انواع فیلتر، مطابق با استانداردهای کشور است و تمامی محصولات قبل ارائه به مشتریان، تست صد در صدی می‌شوند.

برای برقراری ارتباط با کارشناسان فیلتر سرکان و سفارش محصول، اینجا کلیک کنید.


2 thoughts on “اهمیت نقش فیلترهای دیزل ژنراتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *