10 آبان 1401

فیلتر یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین تجهیزات لازم برای هر ماشینی است. اما صنعت فیلترسازی صرفا برای تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب نیست. اکنون تمامی ماشین‌ها در صنایع مختلف نیازمند فیلترهای خاصی هستند که حضور آن در عملکرد موتور ماشین آلات اثر گذاری زیادی دارد. در این مقاله از فیلتر سرکان به فیلترهای یکی از ماشین آلات پر کاربرد در صنعت کشاورزی پرداختیم.

 فیلترهای تراکتور برای عملکرد صحیح و بهینه این دستگاه ساخته شده که در ادامه بیشتر آن را بررسی می‌کنیم…

فیلترهای تراکتور

 

فیلترهای هوا تراکتور کشاورزی

فیلترهوا تراکتور هم مثل تمام خودروهای سواری که به صورت دوره ای تعویض می‌شوند، باید تعویض شود. همانطور که می دانید تغییر فیلتر هوا در طول یک زمان مشخص باعث می شود تا موتور ماشین همچنان حداکثر کارایی را داشته باشد. برای ماشین آلات کشاورزی، خصوصا وسیله‌ای مثل تراکتور این امر بسیار مهم است، چراکه محیط رانندگی و کار این ماشین در آلاینده‌ها، گرد و خاک و بسیاری از ذرات مخرب برای موتور ماشین غرق شده است. حتی اگر شما صاحب یک تراکتور بدون کارکرد هستید، همچنان باید فیلتر هوای آن در فواصل زمانی معین بررسی شود؛ زیرا با گذشت زمان فیلتر هوا ممکن است خشک و خاصیت خودش را از دست بدهد.

فیلرهای هوا برای جلوگیری از ورود آلاینده ها و ذرات به سیلندرهای موتور طراحی شده‌اند. محلی که باعث سایش مکانیکی تراکتور و آلودگی روغن شما می‌شود. بدون فیلتر هوا، ممکن است موتور به طور همزمان خاک و زباله را هم به داخل بمکد. این می تواند باعث آسیب به قطعات داخلی موتور مانند سوپاپ ها، پیستون ها و دیواره سیلندر شود.

موتور تمامی ماشین‌ها، هوا و سوخت را در محفظه احتراق ترکیب می‌کند تا نیروی مورد نظر را ایجاد کند. فیلتر هوا باید اجازه دهد هوای کافی بدون آلاینده به موتور برسد تا بتواند عملکرد موثری داشته باشد. فیلترهای هوا معمولا از مواد فیبری یا متخلخل ساخته می شوند. با گذشت زمان، فیلتر هوا می‌تواند کثیف و مسدود شود و کمبود هوا می‌تواند بر قدرت موتورها تأثیر بگذارد. در این صورت موتور ماشین آلات باید برای کشیدن هوا سخت‌تر کار کنند و انرژی و توان بیشتری به کار ببرند. ان موضوع باعث فشار بیشتر به اجزا موتور تراکتور می‌شود.

 

فیلترهای هوا تراکتور

چگونه بفهمم فیلتر هوای تراکتور یا ماشین آلات کشاورزی نیاز به تعویض دارد؟

افزایش مصرف سوخت موتور

صدای غیر معمول موتور

روشن شدن چراغ موتور تراکتور

از روی شکل ظاهری فیلتر هوا

کاهش توان کارکرد تراکتور

دوده سیاه یا شعله های آتش از اگزوز خارج شود

بوی سوختگی در هنگام راه اندازی تراکتور.

(مطالعه بیشتر: فیلتر روغن چیست و چه کاربردی دارد )

فیلتر سوخت تراکتور

گرفتگی فیلترهای سوخت اغلب می تواند مشکلات مشابهی مثل فیلتر هوا را در موتور تراکتور ایجاد کند. فیلتر سوخت، کثیفی و سایر ذرات آلاینده را که می‌توانند انژکتورهای سوخت شما را مسدود کنند و به سطوح موتور تراکتور آسیب برسانند را از فیلتر عبور ندهند. کمبود کلی یا قدرت موتور می تواند به دلیل عدم رسیدن سوخت به انژکتورها باشد. اگر فیلتر بنزین مسدود شود، جریان سوخت کاهش می یابد یا حتی متوقف می شود. در این شرایط فیلتر باید تمیز یا تعویض شود. گرفتگی فیلتر بنزین باعث می شود تراکتور شما هنگام استارت زدن دچار مشکل شود. یک فیلتر بنزین خیلی آلوده یا با گرفتگی زیاد می تواند باعث شود تراکتور دچار احتراق ناقص، کاهش قدرت و شتاب و حتی توقف شود – به خصوص در زمین‌های کشاورزی شیب دار.

فیلترهای روغن هیدرولیک تراکتور

فیلتر هیدرولیک تراکتور به حذف این ذرات و تمیز ماندن مداوم روغن کمک می کند. عملکرد هر فیلتر هیدرولیک با راندمان حذف آلودگی آن، یعنی ظرفیت های بالای نگهداری آلایندگی‌ها، اندازه گیری می شود. معمولا در ماشین آلاتی مثل تراکتور، هر سیستم هیدرولیک حاوی بیش از یک فیلتر هیدرولیک است. فیلترهای روغن نقش مهمی را در تضمین کیفیت خوب روغنی که از طریق موتور منتقل می شود، ایفا می کند. اگر ذرات آلاینده وارد روغن شوند، قطعات موتور ممکن است بیش از حد فرسوده شوند. توصیه می شود هر بار که روغن خود را تعویض می کنید، فیلتر روغن خود را تعویض کنید، این کار به عملکرد موتور شما در بهترین حالت کمک می کند.

فیلترهای روغن هیدرولیک تراکتور

سرکان تولیدکننده انواع فیلترهای صنعت کشاورزی

فیلتر سرکان باسابقه‌ترین تولید کننده فیلتر در انواع و اقسام مختلف در ایران است. این شرکت با توجه به امکانات فنی، توان پرسنلی و با تکیه بر دانش فنی خود تا کنون انواع فیلترهای مورد نیاز صنایع مختلف و مصرفی در کشور را طراحی و تولید نموده است .

فیلتر سرکان با اتکاء به سالها تجربه موفق و دارا بودن سیستم تضمین کیفیت مناسب، امروزه توان طراحی، تولید و آزمون انواع فیلترهای صنعت کشاورزی و ماشین آلات این صنعت ( مثل فیلتر تراکتور) را دارد. شما می توانید برای سفارش و خرید هر نوع فیلتر، با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

جهت ارتباط با ما اینجا کلیک کنید

 


2 thoughts on “آشنایی با فیلتر صنعت کشاورزی (تراکتور)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *