7 بهمن 1400

استالین دستور تأسیسش را داد…
شاید این سوال را از خودتان پرسیده‌ باشید که خودروهای نظامی و وسایل نقلیه عمومی روسی  برای کدام برند است؟ در این مقاله سعی داریم درباره برند UAZ  صحبت کنیم. UAZ-اوواز برگرفته از عبارت Ulyanovsky Avtomoilny Zavoz  است که در زمینه تولید خودروهای نظامی، وسایل نقلیه آفرود و ورزشی مشغول به فعالیت است. این کارخانه در “اولیانوفسک” روسیه مستقر است. اما سؤال اصلی این است که چه چیزی باعث شناخته شدن UAZ  شد؟

در سال 1941 بعد از حمله آلمان‌ها، کارخانه UAZ به دستور مستقیم ژوزف استالین تأسیس شد. در ابتدای کار UAZ به تولید گلوله‌های توپخانه و سپس کامیون سه تنی ‌ZIS-5 را تولید کرد. UAZ  در ابتدای کار به دلیل کمبود امکانات و واحد طراحی، بیشتر به یک کارخانه مونتاژ محصولات GAZ  تبدیل شده بود.

DCF 1.0

سال 1954 با ایجاد دفتر طراحی و درخواست ارتش سرخ پروژه‌ای با نام “رمز 40 ” در بخش شاسی خودرو GAZ-69  ایجاد شد، که نام آن را UAZ-450  نامیدند. این خودرو مجهز به 62 اسب بخار قدرت، گیربکس سه سرعته و وزن آن به همراه بار 2.7 تن بود.

در سال 1958 کارخانه UAZ  اولین مدل آمبولانس UAZ-450A را تولید کرد، که این آمبولانس طوری طراحی شده بود که  فضای کافی برای دو برانکارد که در نوع خودش عالی به حساب می‌آمد. در سال 1966 از سری 450، خودروهای دیگر با قابلیت‌های دیگر طراحی و تولید شد، از جمله UAZ-452 VAN و UAZ-452D  پیکاپ، 452V  مینیبوس،  452A و  452G آمبولانس می‌توان نام برد. نکته جالبی که می‌توان اشاره کرد آمبولانس‌های 452S  بود که با ظرفیت گرمایی بیشتر، پنجره 2 جداره و عایق‌بندی که توانایی حفظ دمای 30 درجه سانتی‌گراد در داخل ماشین در محیطی با دمای -60 درجه داشتند. UAZ-452  توانایی عبور از جاده‌های برفی با ارتفاع 50 سانتی‌متر  و حمل 800 کیلوگرم بار را داشت که در نوع و زمان خودش شاهکار به شمار می‌آید. این خودرو در انگلیس به نام Trekmaster  به فروش می‌رفت.

 در سال 1972 کارخانه خودروسازی UAZ خودروی جدیدی طراحی و تولید با نام UAZ-471 که این خودرو به دلیل پیچیدگی بسیار، فقدان سواری راحت و هزینه تعمیرات نگهداری بالا با شکست مواجه شد. اما UAZ با توجه به این شکست خودرو خود را با نام UAZ-469 را وارد بازار کرد که کاملاً وسوسه‌انگیز برای آفرودرها، البته در ابتدا این خودرو برای ارتش و پلیس طراحی و ساخته شده بود اما با گذشت زمان به خودروی محبوب آفرودرها تبدیل شد.

در سال 1990 با فروپاشی نظام شوروی، UAZ  به یک شرکت سهامی تبدیل شد که همین تغییر باعث تغییرهای مثبتی در طراحی و تولید خودروهای خود شد، که در همان سال‌ها خودرو UAZ-3160 در نمایشگاه بین المللی یکاترینبورگ مدال طلا گرفت.

در سال2009 برند ایتالیایی آمریکایی Bremach  با همکاری UAZ  تصمیم به طراحی و ساخت خودرو شاسی بلند جدیدی به نام Bremach T-Rex  کردن، که این خودرو برای سازمان‌های دولتی و همچنین عملیات اضطراری در مناطق دور افتاده قابل استفاده بود. در سال‌های بعد UAZ امکاناتی از قبیل سیستم گرمایش و تهویه مطبوع، سیستم خنک کننده موتور، خودروی دیزلی به اسم Iveco ، خودرو شاسی بلند پاتریوت… را سبد محصولی خود قرار داد.  

و اما این روزها، که خبرهایی از واردات یا مونتاژ خودرو شاسی بلند پاتریوت در کشور ما شنیده می‌شود. خودرو پاتریوت روسی با دو نوع پیشرانه بنزینی و دیزلی تولی می‌شود؛ اما فاقد جعبه دنده خودکار است و فقط با پنج دنده دستی دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *