7 بهمن 1400

هلدن – Holden استرالیا خودرویی برای همه نسل

در قسمت قبل به معرفی خودروی هولدن پرداختیم که یکی از پرفروش‌ترین خودروهای کشور استرالیا است. خودروی سازی هولدن – Holden در سال 1852 توسط آقای جیمز الکساندر تأسیس شد که در ابتدای کار به تعمیرات وسایل خونه و سپس به مونتاژ بدنه‌ برندهای دیگر، کارش را شروع کرد. در قسمت قبل گفتیم که خودروسازی هولدن-Holden سال‌های پر فراز و نشیبی را سپری کرد تا در دهه 1970 سری جدید خودروهای خود را با نام HQ  تولید کرد. اما این فراز و نشیب‌ها همچنان ادامه دارد تا سال 2020 که در این مقاله به ادامه آن می‌پردازیم.   


قالب HQ منجر به ایجاد نسل جدیدی از خودرو به نام Monaros دو درب گشت. همانطور که قبلاً گفته شد HQ یکی از پرفروش‌ترین خودروهای هلدن بود و در نهایت با معرفی HJ فیس لیفت شد. HJ  مطابق با استانداردهای آلایندگی دولت به بازار خودرو معرفی شد و همچنین با بهبود نکاتی در سیستم تنظیم شعاعی، راحتی قابل قبولی را در رانندگی پیدا  کرد.

در سال 1975 توافق نامه صادرات بین شرکت مزدای ژاپن و هولدن استرالیا انجام شد که خودروسازی هولدن خودروهای سری HJ و سری HX Premiers  را که بعدها به عنوان Mazda Roadpacer AP  شناخته شد، صادر کرد. هولدن بعدها خودرویی با نام Torana به عنوان یک سدان چهار درب ارائه کرد. Torana از معدود خودروهایی بود که در سراسر جهان برای جای دادن موتورهای چهار، شش و هشت سیلندر طراحی شده بود. این روند ادامه داشت تا اینکه در خودرو جدید خود را به نام Sunbird  در سال 1976 معرفی و عرضه کرد.

اما محبوب‌ترین اتومبیل هولدن تا به امروز، Commodore است که در سال 1978 به عنوان VB  معرفی گشت. اتومبیلی که بر با قالب Opel Senator پیوند خورده بود تا موتورهای بزرگ شش سیلندر و هشت سیلندر هولدن را درونش جای دهد.

دهه 1980 برای هولدن و صنعت خودروی استرالیا چالش برانگیز بود. دولت استرالیا سناتور John Button  بعد از سفر به ژاپن طرحی را مطرح کرد به نام  Button Car Plan بدین منظور که تعداد شرکت‌های خودرو سازی  و نوع مدل‌‌ها کمتر شود و در ازای این حرکت، کیفیت خودروها افزایش و قیمت خودرو کاهش یابد. این دهه با تعطیلی کارخانه‌های Pagewood, New South Wales , …  همراه بود.  

در دهه 1990 هولدن خودروهای دیگری هم داشت از جمله لیموزین WB و همچنین فیس لیفت و مدل‌های به روز شده HX، HJ، HZ را نیز معرفی کرد. بعد از ورود هولدن به دوران رکود اقتصادی هولدن خیلی از خط تولیدهای خود را خاتمه داد. روند نزولی سهم بازار هولدن از دهه 1990 افزایش پیدا کرد به طوری که سهم بازار هولدن از 27.5 درصد به 15.2 درصد کاهش یافت و به عبارتی هولدن دیگر مقام اول فروش خودرو در استرالیا نبود و دیکر توان مقابله با تویوتا را نداشت و شکست خورد.

بعدها هولدن همکاری خودش را با دوو شروع کرد و خودروهای جدیدی به نام‌های بارینا، ویوا و آسترا و…  در سال‌های 2004 و 2005 به بازار معرفی کرد. در آن سال‌دولت استرالیا برای اعطای کمک مالی به هولدن اقدام کرد و مبلغ 149 میلیون دلار برای ساخت یک نسخه محلی از شورولت کروز در به هلدن پرداخت کرد. اخبار زیانده بودن کارخانه‌های هولدن در سرتاسر جهان پیچید که در این سال‌ها هولدن فقط و فقط با یارانه و تسهیلات دولت توانسته بود کارخانه‌ها را مدیریت کند، اما هولدن فقط توانست در سال‌های 2010 و 2011 سود کسب کند.

در این سال‌ها هولدن خیلی از خطوط تولید خودش و کارخانه‌های خودش را تعطیل کرد. در سال 2013 جنرال موتورز اعلام کرد که بخش عملیات تولید موتور و خودرو در استرالیا را تا پایان سال 2017 تعطیل خواهیم کرد. هولدن تنها دیگر یک شرکت خودرویی نبود بلکه یک استودیو طراحی خودرو، یک مرکز تولید و توزیع قطعات هم بود و با توجه به شرایط اقتصادی  کل مجموعه‌ها باید تعطیل می‌شد.

داستان هولدن اینجا تموم نشد. در سال 2015 گیدودوماری، کارآفرین بلژیکی مذاکراتی برای خرید کارخانه تولید Commodore را آغاز کرد، اما نتیجه خاصی نداشت. هولدن سپس اتومبیل‌های خود را از opel در آلمان و کارخانه‌های GM در کانادار و کره جنوبی وارد کرد. در سال 2020 جنرال موتورز اعلام کرد که برند هولدن تا سال 2021 رسماً با صنعت خودرو خداحافظی خواهد کرد. 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *