7 بهمن 1400

فیلتر روغن چیست؟ قطعا می‌دانید که روغن یک نیروی حیاتی برای موتور خودروی شما است. روغن موتور تمیز، اهمیت زیادی در عملکرد خودرو دارد. روغن موتور با گردش در موتور علاوه بر روانکاری قطعات داخلی موتور، تمام آلودگی‌ها و به زبان ساده‌تر ( جرم‌ها ) را از کل سیستم جذب می‌کند. این آلودگی‌ها حتما به موتور خودرو آسیب وارد می‌کند و با گذشت زمان و انباشته شدن این جرم‌ها ممکن است باعث مرگ موتور شود. روغن کثیف می تواند سطح اجزای پمپ روغن را در موتور بپوشاند و به سطوح تحمل موتور آسیب برساند. پس در اینجاست که فیلتر روغن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در ادامه با کاربرد فیلتر روغن و انواع آن بیشتر آشنا خواهیم شد…

فیلتر روغن چیست؟

فیلتر روغن در مسیر ورودی روغن به موتور قرار می‌گیرد که آلودگی‌های ناشی از عملکرد زیاد موتور مانند: براده‌های فلزات ناشی از سایش قطعات روی یکدیگر، دوده ناشی از احتراق، گرد و غبار و سایر آلاینده‌ها که به تدریج می‌توانند مسیر حرکت روغن را مسدود نمایند و آسیب زیانباری را به موتور وارد سازند را، از روغن موتور جذب کرده و روغن را تصفیه کند تا عاری از هرگونه مواد نا‌خالصی باشد و این وسیله علاوه بر این که پاکیزگی روغن در شرایطی مانند استارت اولیه در هوای سرد، فشارهای زیاد ناشی از رفت و آمدهای پی درپی و حرارت بالای موتور در زمان کارکرد طولانی و سرعت‌های بالا را حفظ می‌کند، همچنین موجب کارایی مناسب روغن نیز می‌شود و با انتقال حرارت موجب خنک شدن موتور می‌شود.

فیلتر روغن پیچی

فیلتر های روغن در انواع مختلف ماشین‌آلات استفاده می‌شود. تمام قطعات در حال حرکت در موتور به روغن موتور تمیز برای روانکاری نیاز دارند. اگر روغن فیلتر نشود ذرات کوچک فلزات ریز وارد موتور می‌شوند و باعث ساییدگی در اجزای آن خواهند شد.

اجزای تشکیل دهنده فیلتر روغن پیچی

خصوصیات فیلتر مرغوب

یک فیلتر روغن مرغوب دارای مشخصات و قابلیت‌هایی مانند: عدم مقاومت در برابر ورود روغن، جدا سازی مطلوب ذرات از روغن، قدرت جذب بیشتر آلودگی‌ها، مقاومت در برابر پارگی، محفظه کار آمد با قابلیت تحمل فشار بالا، آببندی مناسب و همچنین دارای سوپاپ اطمینان است.

در ساخت انواع فیلتر های مرغوب، ‌علاوه بر استفاده از کاغذ های مناسب به موارد دیگر نیز توجه می‌شود، ‌از جمله می‌توان به عدم وجود نشتی در مدیا فیلتر، ‌قرارگیری (جا نمایی) صحیح فیلتر در پوسته، ‌انتخاب نوع آلیاژ مصرفی در محفظه و پوشش مطلوب رنگی اشاره نمود.

فیلتر روغن المنتی

اثرات استفاده از فیلتر روغن نامرغوب

فیلترهایی با کاغذهای نا‌مناسب و وجود درز در محل اتصال کاغذ، عمل فیلتراسیون را به درستی انجام نمی‌دهند و باعث ورود ذرات و آلودگی‌ها به موتور خودرو می‌شوند که این آلاینده ها با خراش دادن اجزای داخلی، سیلندر و پیستون باعث آسیب دیدن جدی موتور می‌شوند.

موارد ناشی از این آسیب ها میتواند مانند:

  • چکیدن قطرات روغن از محل اتصال فیلتر
  • زنگ زدن پوشش محفظه
  • تحمل نکردن فشار و در نهایت موجب ایجاد شکاف در فیلتر یا جدا شدن واشر آب بندی از سطح پایه فیلتر می‌شوند که در نهایت باعث خروج تدریجی و یا سریع روغن از مسیر روغن کاری موتور می شود

به مرور زمان این موارد باعث استهلاک موتور و ساییدگی آن خواهد شد.

فیلتر روغن چیست

زمان مناسب تعویض فیلتر روغن

فیلترها فقط تا زمان مشخصی می‌توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. اگر فیلتر روغن به موقع تعویض نشود؛ منافذ کاغذ فیلتر مسدود می‌شود که در این حالت به دلیل بالا رفتن فشار در محفظه فیلتر روغن سوپاپ اطمینان تعبیه شده در آن باز شده و جهت جلوگیری از آسیب دیدگی کلی قطعات پیشرانه اجازه عبور روغن بدون پالایش را به سیکل روغن‌کاری می‌دهد. این موضوع موجب بروز مشکلات جدی در قطعات حساس پیشرانه خواهد شد.

زمان تعویض فیلتر روغن توسط شرکت سازنده‌ی آن اعلام می‌شود. اما این را یادتان باشد که به موارد زیادی مثل نوع رانندگی، آب و هوا، نوروغن مصرفی و… نیز بستگی دارد.

برای آشنایی بیشتر با انواع فیلتر روغن اینجا کلیک کنید.


2 thoughts on “فیلتر روغن چیست و چه کاربردی دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *