7 بهمن 1400

تاریخچه خودرو سازی GAZ 

اگر تا به امروز تاریخچه برندهای روسی را دنبال کرده باشید قطعا کلمه GAZ –گاز را در مقالات ما خوانده‌اید. GAZ بزرگترین تولید کننده وسایل نقلیه تجاری در روسیه است که برگرفته از کلمات Gorkovsky Avtomoilny Zavod می‌باشد. در سال 1929 اتحاد جماهیر شوروی توافق نامه‌ای با شرکت فورد امضا کرد. در این قرارداد 13 میلیون دلاری، فورد موظف به تأمین خودرو و قطعات یدکی و تأسیس کارخانه اتومبیل سازی در شهر “نیژنی وگورد” شد.


در 1 ژانویه 1932 اولین خودرو این توافق با نام NAZ که برگرفته از عبارت Nizhegorodsky Avtomobilny Zavod به همراه لوگوی فورد تولید و به بازار عرضه شد. تولید خودروهای NAZ تا سال 1936 ادامه داشت اما در سال 1933 نام کارخانه به GAZ که برگرفته از عبارت Gorkovosky Avtomobilny Zavod  تغییر یافت و از آن پس خودرو NAZ-A وNAZ-AA به نام‌های GAZ-A و GAZ-AA تغییر نام یافت.


محبوبیت خودرو GAZ به مرور افزایش پیدا کرد و این رضایت موجب طراحی خودرو جدیدی با نام GAZ-M1 شد. این خودرو براساس نسخه چهار سیلندر فورد مدل Bطراحی شده بود. GAZ-M1  اولین خودرو با قیمت پایین و بازارانبوده بود که دارای موتور V8 داشت و این یک نقطه عطف مهم در صنعت خودرو سازی شوروی بود. هدف از تولید این خودرو رهبری قیمت بازار و پایین نگه داشتن هزینه‌ها بود.

با وقوع جنگ جهانی، GAZ شروع به مونتاژ Chevrolet G7107 کرد که قطعات آن از آمریکا وارد کشور شوروی می‌شد. تجربه سری A و M1 به مهندسین GAZ  اجازه داد تا اتومبیل جدید و مجللی را با نام GAZ-11  طراحی و تولید کنند. خودرو GAZ-11  به تعداد محدود و کمی قیمت بالا در اختیار افرادی قرار می‌گرفت که از جایگاه اجتماعی بالاتری برخوردار بودند.

در زمان جنگ جهانی، مهندسان GAZ  تلاش کردند تا یک مدل بومی و جدید طراحی کنند، تا پس از پایان جنگ آن را معرفی کنند. این سدان ارزان قیمت و سریع، با نام GAZ-M20 Pobeda که به معنای  “پیروزی Pobeda  ” در فاز تولید قرار گرفت و تا سال 1958 توسط GAZ تولید می‌شد. همچنین تولید این خودرو با نام Warszawa تا 1970 در لهستان ادامه داشت. از جذابیت‌های این خودرو می‌توان به برف پاک‌کن برقی آن اشاره کرد چرا که اولین خودرو شوروی بود که مجهز به برف پاک‌کن برقی بود و همچنین وجود ترمزهای هیدرولیک چهارچرخ که باعث شد توجه خیلی از رانندگان را به خودش جلب کند.


GAZ همچنین مدل‌های GAZ-21، GAZ-12 ZIM و GAZ-24 Volga و اتومبیل‌های لوکسی مانند GAZ-13 و GAZ-14 Chaika را نیز ساخت. از نکاتی که در رابطه با این مدل‌ها می‌توان به آن اشاره کرد به که ZIM اولین خودروی شوروی بود که به آرم روی کاپوت تزیین شده بود، GAZ-21 اولین خودرویی روسی بود که دارای دفترچه راهنما داشت و با قابلیت جمع شدن صندلی‌های جلو و تبدیل آن به تخت خواب همراه بود. از ویژگی‌های دیگر می‌توان به فندک و رادیو نیز اشاره کرد، در صورتی که اکثر اتومبیل‌های آمریکایی به رادیو مجهز نبودند.


در دهه 1960 کارخانه GAZ  با راه‌اندازی مدل‌هایی مانند GAZ-52، 53A و GAZ-66  تنوع کامیون‌ها و تراک‌های خود را گسترش داد. در سال 1994 این کارخانه خط تولید وسایل نقلیه تجاری سبک  به نام  GAZelle  را آغاز کرد. GAZelle  به سرعت در میان مردم و دولت به محبوبیت رسید و در حال حاضر بیش از 300 مورد از این وسایل نقلیه برای کاربردهای متفاوت وجود دارد. بعد از این موفقیت GAZ  کامیون‌های متوسط خود با نام Valdai و یک خودرو سبک Sobol  را رسماً آغاز کرد.  GAZelle  انگیزه بزرگی به توسعه مشاغل کوچک و متوسط در روسیه داد.

البته در این میان پروژه‌های ناموفق هم در رزومه خود قرار داد که یکی از آنها خودروی سیبرا بود که با همکاری ولگا این پروژه اتفاق افتاد که در سال 2003 بعد از تولید و بدست نیاوردن سهم بازار رسماً ولگا از این صنعت کناره گیری کرد و بعد از این پروژه GAZ رسماً اعلام کرد که برنامه‌ای برای تولید اتومبیل‌های سواری ندارد. بعد از بحران اقتصادی، در سال 2009 بو اندرسون، معاون اسبق جنرال موتورز، به عنوان مدیر عامل گروه GAZ منصوب شد. این یک نقطه عطفی در توسعه شرکت پس از بحران سال 2008 بود که مدیریت جدید توانست با تولید کنندگان برجسته بین المللی همکاری برقرار کند و بهترین نتایج مالی شرکت را به دست آورد.

در سال 2010 GAZ  با راه اندازی خط تولید جدید به نام GAZelle-Business با موتورهای دیزلی و بنزینی و تجهیزات LGP دامنه مدل‌های خود را ارتقا داد و بعد از آن به تولید خودروهای سبک تجاری با سری نام‌های GAZelle-NEXT شروع به تولید انبوه کرد. در ژوئن 2011، گروه فولکس واگن روسیه و گروه GAZ قرارداد بلند مدتی به ارزش 200 میلیون یورو امضا کردند که براساس این قرارداد، توافق شده است که فولکس واگن دو خودرو  Jetta و Skoda Octavia  را به تعداد 110,000  دستگاه تولید کنند.

در سال 2011، بو اندرسون جایزه بهترین مدیر اجرایی در صنعت خودرو را در مجمع بین المللی خودرو که توسط مؤسسه آدام اسمیت برگزار شد، دریافت کرد و همچنان در صنعت خودروسازی روسیه پیشرو می‌باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *