7 بهمن 1400

تاریخچه خودرو در جهان

تاریخچه خوردرو و ماشین همواره جز موضوعاتی است که خیلی چالش داشته است، حتی خیلی‌ها بر این باورند که اولین خودرو توسط هنری فورد اختراع شده است اما اگر کمی در تاریخ کنکاش کنیم متوجه می‌شویم که اولین خودرو به سال 1627 پیوند خورده است، زمانی که Ferdinand Verbiest – فردیناند فربیست مبلغ مسیحی بلژیکی برای اولین بار یک اسباب بازی برای امپراتور چین Kangxi ساخت. نکته قابل توجه این اسباب بازی، کار کردن آن با بخار بود و برای همین تاریخ مدعی است که اولین وسیله‌ای که با بخار کار کرد و به عنوان (auto-mobile) از آن می‌توانیم یاد کنیم این اسباب بازی است.

قرن هفدهم و هجدهم

در تاریخچه اختراع ماشین هر از چندگاهی، ایده‌ها و نظریه‌های متفاوتی داده می‌شد، اما خیلی‌ها بی تفاوت از آن رد می‌شدند، مثلا در سال 1767 اقای نیکولاس-جوزف کوگنوت مدعی شد که خودرویی ساخته است که قابلیت حمل 4 تن بار و 2 خدمه را دارد. او چندین این بار این موضوع را بیان کرد اما خیلی‌ها این موضوع را جدی نگرفتند و نسبت به تغییر ماشین با کالسکه مقاومت نشان می‌دادند.

در قرن هجدهم بازار طراحی درباره اتومبیل‌ها و خودروها داغ بود که در سال 1885 اقای کارل بنز یک خودرو کوچک با موتور احتراقی را معرفی کرد. وی اولین وسیله نقلیه را که دارای سه چرخ که قابلیت تحرک با یک موتور بخار را داشت، طراحی و از آن دو دستگاه تولید کرد. جالب است بدانید که این دو خودرو به ارتش فرانسه داده شد که در حال حاضر یکی از این دو خودرو در موزه‌ هندوستان و دیگر در موزه هنرهای دستی کشور فرانسه قرار دارد. این خودرو سه چرخ اولین سفر خودرو را با مسافت 106 کیلومتری فاصله مانهایم تا فورتزهایم را پیموده است و اسم خودش را به عنوان مخترع خودرو در تاریخ ثبت کرد که اشتباهاً خیلی‌ها بر این باورند که اختراع خودرو توسط هنری فورد اتفاق افتاده است، اما هنری فورد ایده‌ی خودروی ارزان و انبوه را تحقق بخشید.

بعد از اختراع بنز، بنز تبلیغات خود را آغاز کرد و حدود 25 وسیله نقلیه بین سال‌های 1888 تا 1893 فروخته شد. بعد از موفقیت بنز در اولین محصول خود، محصول بعد خود را با موتور مسطح احتراق داخلی طراحی و ثبت اختراع کرد که نام آن را جعبه موتور نامید. در اواخر قرن 18 بنز به بزرگترین شرکت اتومبیل سازی در جهان تبدیل شد که توانست در سال 1899 572 دستگاه تولید کند. 

بعد از آنکه مردم نسبت به استفاده از اتومبیل مقاومتی نداشتند شرکت دایملر و میباخ شرکتی با عنوان Daimler Motoren Gesellashaft-DMG  تأسیس کردند و اولین اتومبیل خود را در سال 1892 با نام تجاری دایملر فروختند. تا سال 1895 حدود 30 وسیله نقلیه توسط دایملر و میباخ ساخته شد. بعد از گذشت چند سال، بنز پیشنهاد همکاری بین DMG  و Benz & Cie  را داد، اما مدیران DMG  از بررسی آن خوداری کردند. اما در سال 1924 با توجه به شرایط جنگ جهانی توافق نامه‌ای به مدت 76 سال با همدیگر امضاء کردند و که تا سال 2000 برای بهره‌ متقابل  با حفظ برندهای خودامضا کردند . در سال 1926 بنز و DMG  ادغام گردیدند و همه اتومبیل‌ها با مارک مرسدس بنز روانه بازار گردید. 

ناگفته نماند که اما در سال 1890 Émile Levassor و Armand Peugeot همکاری خود را با برند دایملر آغاز کردند و بدین ترتیب پایه و اساس صنعت خودرو در فرانسه را بنیان نهادند. یک سال بعد اگوست داریوت به همره همکارش طولانی‌ترین سفر (2100 کیلومتر) را با یک وسیله نقلیه بنزینی به اتمام رساند که خودروی آنها پژو تیپ  3 ساخته شده دایملر بود

قرن نوزدهم

توسعه موتورهای احتراقی جزئی از تاریخچه اتومبیل است اما کمتر مواقع به بررسی آنها می‌پردازند به عنوان در سال 1807 دو برادر به نام‌های Nicéphore و Claude  اولین موتور احتراقی را در جهان را با نام Pyréolophore تولید کردند که آنها تصمیم گرفتند که از این موتور در  قایق موتوری استفاده کنند.

 قرن نوزدهم صحبت‌هایی از طراحی و اجرا موتور الکتریکی هم بود که حتی یک مجارستانی موتوری الکتریکی را اختراع کرد، که حتی بعد از نصب روی یک ماشین کوچک، آنرا در یک مسیر برقی دایره‌ای شکل به حرکت درآورد. ایده‌ی موتور الکتریکی و اجرای آن باعث ایجاد یک فضای رقابتی بین کشورها شد. که در نهایت رابرت دیویدسون اسکاتلندی یک لوکوموتیو برقی با سرعت 4 مایل در ساعت (6 کیلومتر در ساعت) ساخت.

بازار اختراع موتورهای الکتریکی و موتورهای بخار در قرن نوزدهم مسابقاتی را نیز به جریان درآورد. که حتی در ایالت ویسکانیس اعلام شد که اگر کسی ماشینی اختراع کند که جایگزین اسب و دیگر حیوانات شود برنده‌ی یک جایزه 10 هزار دلاری خواهد شد. البته شرایطی هم گفته شد، مثل پیمایش مسیر 200 مایلی، متوسط سرعت 5 مایل (8 کیلومتر در ساعت) از ویژگی‌های برنده شدن در این مسابقه بود. در این مسابقه هفت ماشین شرکت کردند و تنها یک دستگاه توانست  تا نزدیکی‌های خط پایان با حداکثر سرعت 6 مایل در ساعت برسد.  قانونگذار مسابقه به دلیل برنده نداشتن مسابقه، فقط نیمی از جایزه را پرداخت کرد.

قرن بیستم – قبل از جنگ جهانی دوم 

اوایل دهه 1930 وسایل نقلیه‌ با دیگ‌های بخار و طراحی‌های کارآمد به اوج پیشرفت خود رسید، همچنین در همان سال‌های وسایل نقلیه‌ احتراقی نیز قابل اطمینان‌تر شدند. موتورهای دیزلی با سرعت بیشتری به جای دیگ‌های بخار قرار گرفت البته بودند شرکت‌هایی که در برابر تغییر مقاوت نشان می‌دادند.

قرن بیستم – بعد از جنگ جهانی دوم

بعد از اتمام جنگ جهانی دوم، خیلی‌ها منتظر تکنولوژی جدیدی بودند و حتی زمزمه‌هایی درباره استفاده از توربین‌های بخار که نیرو خود را از راکتور هسته‌ای تأمین می‌کنند صحبت شد که این ایده فقط موضوع آن بیان شد و تلاشی برای اجرای آن نشد. در سراسر شمال ایالات متحده، مکانیک‌های محلی انواع مختلفی از ماشین‌ها را تست می‌کردند، به عنوان مثال در ایالت آیووا، یک لوکومبیل را که با بخار کار می‌کرد، رانندگی کرد. در ماساچوست، برادران چارلز و فرانک دوریا شرکت واگن موتور دوریا را تأسیس کردند و به اولین شرکت تولید کننده آمریکایی تبدیل شدند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *