7 بهمن 1400

پرفروش‌ترین خودروی شوروی سابق

معمولاً دانش خودرویی همه‌ی ما با توجه به تبلیغاتی است که می‌بینیم به همین منظور اطلاعاتی که درباره صنعت خودرویی داریم بیشتر درباره برندهای آلمانی و ژاپنی یا کره‌ای است. اما کشورهای دیگری هم هستند که در صنعت خودروسازی دستی به کار دارند از جمله روسیه، هند و … به همین منظور تصمیم گرفتیم به بررسی صنعت خودرو سازی در کشورهای دیگر بپردازیم و با کشور روسیه شروع می‌کنیم. 

لادا Lada 

  19 آپریل 2020 پنجاهمین سالگرد اولین اتومبیل روسی، به نام لادا بود، که در سال 1970 اولین خودرو خود را به نام VAZ-2101 با 6 مدل که 2 عدد از آنها آبی و باقی آنها رنگ گیلاسی بودند، معرفی کرد، که بیانگر نماد پرچم (RSFSR-Russian Soviet Federative Socialist Republic) بود. لادا اولین خودرو روسی است که شرکت خودروسازی آوتوواز-AVTOVAZ، تولید کننده آن است، محصول مشترک سرمایه‌گذاری دولت‌های ایتالیا (به طور انحصاری فیات) و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در 11 ژوئیه 1965 میلادی می‌باشد. که سنگ بنای این برند در شهر تولیاتی روسیه گذاشته شد. لوگوی لادا منظره قایق تندروی بادبانی در رودخانه ولگا است.

لادا اولین خودروی خود را با نام واز 2101-VAZ که در بین سال‌های 1970 تا 1988 روانه بازار کرد که کاملاً براساس خودرو فیات 124 طراحی و ساخته شده بود که در سال 1976 یکی از پرفروش‌ترین خودروهای اروپا بود.

فروش مدل VAZ-2101 از اوت 1970 آغاز شد. لادا از آن پس شروع به تولید انبوه این خودروی سواری در تاریخ صنعت خودروی روسیه کرد، که این آمار در حدود 4.8 میلیون اتومبیل VAZ-2101 در بین سال‌های1970 تا 1988 می‌باشد، این تنها فقط مدل 2101 بود. علاوه بر این مدل، مدل‌های زیر نیز با تعداد (میلیون واحد LADA 2106 (4.3 و (2.8میلیون واحد LADA 2107 ،LADA 4×4 (واحد 2.5 میلیون) تولید گردید.

اگر به عکس‌ها دقت کنین LADA اولین مدل خود را کاملاً مشابه با سدان ایتالیایی FIAT-124 تولید کرد، که در سال 1967 جایزه بهترین ماشین را در اروپا دریافت کرده بود. اما شوروی فقط از ظاهر این فیات استفاده کرده بود، که در برخی از اسناد آورده شده است که بیش از 800 تغییر در آن به وجود آورد تا مجوز تولید VAZ-2101 صادر شود.

بعد از اینکه VAZ-2101 مورد استقبال مردم کشور شوروی قرار گرفت اولین صادرات این خودرو به بلژیک، هلند، فنلاند و یوگسلاوی تحت نام تجاری Zhiguli انجام شد که بعدها به دلیل تلفظ سختش در کشورهای غیر روسی زبان به نام gigolo تغییر کرد. از سال 1971 تعداد 57 هزار VAZ صادر شد که تقریباً با یک سوم از کل صادرات سالانه خودرو جماهیر شوروی برابری می‌کرد.

دومین خودرو لادا، VAZ-2105 بود، که این خودرو به دلیل محبوبیت زیاد، به اسم ریوا شهرت یافت که حتی در سال 1350، نسخهای به نام لادا 1500 در بازار ایران هم عرضه شد. ریوا به قدری محبوب شد که علاوه بر روسیه در مصر نیز تولید گردید. لادا مدل ریوا بعد از فولکس بیتل، فوردT، پرفروشترین خودرو دنیا در تاریخ است و نکته جالب دیگری که درباره خودرو ریوا وجود دارد، ریوا بعد از فولکس واگن تیپ 2 و هندوستان آمباسادور، رکوردار طولانیترین مدت حضور در خط تولید به حساب می‌آید.

اما در حال حاضر برند لادا، در مالکیت خودروسازی رنو فرانسه است که با توجه به اینکه خودرو داچیا رومانی نیز زیرمجموعه رنو میباشد بسیاری از محصولات امروزی لادا از نظر پلتفرم کاملاً مشابه به داچیا است. اما مدل‌های جدید لادا همین رویه را نیز ادامه دادند و سه اصل کیفیت، قابل اطمینان و ارزان بودن را نیز سرلوحه کار خود قرار دادند. در حال حاضر مدل‌های vesta و Granta  به عنوان پرفروش‌ترین مدل‌های لادا هستند و برند لادا تقریباً 30% از بازار روسیه را دارد.

لادا در حال حاضر 5 مدل دارد که با نام‌های Vesta, XRAY, Granta, Largus, 4×4 که در قالب‌های سدان، هاچ‌بک، واگن و همچنین نسخه‌های ویژه‌ای از وانت، زرهی، تاکسی و … روانه بازار کرده است.  امروزه گروه صنعتی AVTOVAZ بخشی از خانواده خودرویی رنو است و  فن آوری‌ها و استانداردهای آن براساس آخرین استاندارهای اروپا است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *