7 بهمن 1400

Kamaz  کشنده قدرتمند روسی

کاماز شاید آشناترین برند روسی برای خیلی از ماشین‌دارها علی الخصوص کسانی که علاقه به ماشین سنگین و موتور دارند، باشد. کاماز یک برند سازنده‌ی کامیون و موتور در Naberezhnye Chelny است. کلمه کاماز برگرفته از بندری که در رودخانه کاما (کامه) قرار دارد استفاده شده است.

کارخانه کاماز در سال 1969 تأسیس شد که امروزه شاهد کامیون‌های این برند در بسیاری از مناطق جهان از جمله کشورهای مشترک المنافع، آمریکای لاتین، خاورمیانه و حتی آفریقا هستیم. کاماز در سال 2014 با تولید 43.000 هزار دستگاه کامیون به بزرگترین تولید کننده کامیون در روسیه و کشورهای مشترک و المنافع درست پیدا کرد.

کامیون‌های کاماز تا کنون هفده بار مقام نخست و رکوردار مسابقه Dakar است. اما دستیابی کاماز به این موفقیت‌ها قطعاً سختی‌ها و اتفاقات عجیب غریبی را هم به دنبال داشته است. در سال 1969 قطعنامه‌ای کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی و شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی تصویب کردند که در این قطعنامه به تأسیس یک کارخانه ماشین سنگین یا به عبارتی کامیون‌سازی اشاره شد. مهندسین دولت وقت به بررسی 70 موقعیت مکانی پرداختند که در نهایت در شهر Naberezhnye Chelny در کنار رودخانه کاما به نتیجه رسیدند. اما دلیل انتخاب این موقعیت و این شهر، نزدیکی به خط راه آهن، کشیرانی که مسائل مربوط به لجستیک را برای این کارخانه خودروسازی آسان‌تر کرد.

 دولت روسیه، تجربه‌های تلخ و شیرنیی در مورد راه‌اندازی کارخانه‌های ماشین‌سازی بدست آورده بود به همین دلیل در هنگام تأسیس فراخوانی جهانی به تمام مهندسین و شرکت‌های طراحی و ساخت ارسال کرد و تصمیم داشت که مجهزترین کارخانه کامیون‌سازی با پیشرفته‌ترین تجهیزات و استانداردهای را تأسیس کند. بیش از 700 شرکت شناخته شده جهانی در این فراخوان شرکت کردند، از جمله Holcroft، Swindell-Dressler، Ex-Cello  و … در زمینه ساخت و ساز و همچنین فیات (ایتالیا)، رنو(فرانسه)، ساندویک (سوئد) …  در زمینه تکنولوژی و صنعت خودرویی در این فراخوان شرکت کردند.

اولین کامیون در 16 فوریه سال 1976 از خط مونتاژ نهایی خارج شد. از آن زمان بیش از 2.25 میلیون کامیون و تقریباً 2.82 میلیون موتور تولید شده که در بیش از 80 کشور جهان در حال فعالیت هستند. کیفیت و خدمات پس از فروش کاماز، باعث شد تا برند خودرویی کاماز که در برنامه خود 15.000 دستگاه تولید خودرو را پیش بینی کرده بود به تولید 22.000 برسد. اما این موفقیت فقط برای سال 1977 نبود بلکه در سال 1979 تولید به 100.000 دستگاه نیز رسید.

کاماز دیگر یک خودرو نبود بلکه یک چهارم سیستم حمل و نقلی کشور روسیه را در اختیار داشت، بیش از 60 درصد محصولات و تولیدات کشور روسیه را محصولات کاماز جابه‌جا می‌کردند. سال 1987 کاماز از محصول دیگری به نام Mini OKA  خبرداد.  که این محصول نیز کمتر از ده سال به تولید 75.000 رسید. کاماز دیگر در تولید کامیون متخصص نبود بلکه، تولیدات خود را به سمت اتوبوس، آمبولانس و موتور نیز برد. کاماز دیگر به یک برند جهانی بود و به قدری شهرت و آواز بدست آورده بود که قراردادها بین المللی از جمله تاسیس یک کارخانه در آلمان و حتی در ایالت متحده را نیز در رزومه خود قرار دارد. در سال 2008، شرکت آلمانی Daimler  – دایملر با خرید اکثر سهام کاماز به عنوان سهام‌دار اصلی این برند شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *