2 بهمن 1400
بررسی تاریخچه کونیگزگ

 صفت خاص بودن معنای مشخصی ندارد اما در صنعت خودرو، کونیگزگ – Koenigsegg  را می‌توانیم یک خودرو خاص بنامیم. شرکتی سوئدی که تاریخچه بلند بالایی ندارد اما اسم و آوازه‌ی آن به گوش همه‌ی دوست‌داران خودرو و حتی افرادی که اطلاعات کمی درباره خودرو دارند، رسیده است. کم تولید می‌شود اما کیفیت و پیشرو بودن آن در تکنولوژی اما بازار خودروهای لوکس اسپورت را فتح کرده است. خودرویی که شاید گل سر سبد بسیاری از قهرمانان جهان و بازیگران است.

سال 1994 بود که یک جوان سوئدی به نام کریستین فون کونیگزگ – Christian Von Koeingsegg که شاید هیچ وقت تصور نمی‌کرد ایده‌ی طراحی و تولید خودرو لوکس  و سوپر اسپورتش به این شهرت برسد. کریستین از همان ابتدا به دنبال ایده‌های جدید بود به همین منظور در طراحی اولین خودروی خود، ایده‌ی سقف کربنی را پیاده سازی کرد.

بعد از دو سال یعنی در سال 1996 اولین طرح مفهمومی (کانسپت) با نام Koenigsegg-CC برای اولین بار توسط Rickard Rydell در یک رویداد نمایشی پیش از مسابقه Anderstrop  مورد انظار عمومی قرار گرفت. در آن حرکت نمایشی نه تنها تماشاگران بلکه رانندگان برجسته‌ای چون Picko Troberg و Calle Rosenblad انگشت به دهان و شگفت زده بودند.

Koenigsegg-CC خودرویی بود که ویژگی‌های ظرافت، زیبای و کارآمدی را به دوش می‌کشید و چه بسا می‌توانیم اعتراف کنیم که این خودرو فراتر از انتظار در آن دوران بود. این خودرو مجهز به یک موتور 4.2 لیتری Audi V8 که از 6 دنده به صورت دستی  بهره می‌برد. این خودرو براساس استاندارهای مک لارن F1 – McLaren F1 و Ferrari F40 –فراری  F40 را رعایت کرده بود.


سال 2000 اولین محصول این شرکت با نام   CC8Sکونیگزگ –Koenigegg CC8S که نمونه  رسمی  CC بود که بعد از گذشت 8 سال تحقیق و بازار سنجی در نمایشگاه پاریس رونمایی شد. از این خودرو فقط 6 عدد ساخته شد. سال 2003 کارخانه اصلی کونیگزگ – Koeniigsegg دچار آتش سوزی بزرگی شد و کریستین تصمیم گرفت کارخانه را به  پایگاه جدید منتقل کند. مقر جدید کونیگزگ به مساحت 4000 مترمربع بود که در کنار آن یک باند فرودگاه نیز خریداری شد که در آینده تست سرعت را نیز در آن باند بگیرند.

نسل بعدی این خودرو با نام  Koenigsegg CCR معرفی شد که تکامل یافته نسل قبلی یعنی کونیگزگ cc85 که هم از نظر طراحی ظاهری و هم فنی تغییرات زیادی داشت. از این خودرو تنها 14 عدد تولید گشت که همه‌ی آنها به صورت پیش فروش خریداری شد.

کریستین فون کونیگزگ، شخصیتی داشت که به دنبال اولین‌ها بود و نسبت به ایده‌ها پیشرو بود. سال 2007 اولین خودروی سبز جهان را با نام Koenigsegg CCXR تولید کرد. این مدل مجهز به سنسور سوخت بود که قادر بود با اتانول قابل بازیافت کار کند. CCXR اولین سوپر اسپرت جهان بود. در آن زمان هیچ شرکت خودروسازی به فکر رویکرد زیست محیطی نبود.


این خودرو حتی در همان سال جز 10 خودرو زیبای جهان نیز شناخته شد.  وقت آن رسیده است که اقدامی برای “اقدام” اتفاق بیافتد. اقدام یا Agera  نام اتومبیل جدید کونیگزگ بود که در سال 2010 برای اولین بار در نمایشگاه ژنو معرفی شد.فضای داخلی Agera  نسبت به دیگر مدل‌ها، از ظرافت خاصی برخوردار بود. این خودرو در زمان 2.8 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر می‌رسد و شاید برایتان جالب باشد که برای رسیدن به سرعت 300 کیلومتر  تنها و فقط تنها 14.53 ثانیه لازم است. این خودرو مجهز به یک موتور هشت سیلندر V شکل است که قادر است قدرت 1144 اسب بخار را تولید کند. در سال‌های بعد شرکت Koenigsegg  – کونیگزگ مدل‌های دیگری از این خودرو را تولید کرد.

کونیگزگ برای طرفدارانش همواره سوپرایز جدیدی داشته و دارد و خواهد داشت. کریستین نه تنها در شعار بلکه در عمل هم پیشرو بوده است. سال 2014 یکی از اتفاقات خاص صنعت خودروسازی رقم خورد. خودرویی  با نام One : 1  که با تلفظ (One-To-One) به جهانیان معرفی شد. کنیگزگ One:1 اولین خودرویی بود که توانسته بود، هم نسبت قدرت خروجی متریک یک مگاوات (برابر ۱۳۴۱ اسب‌بخار با ترکیب بنزین-الکل E85 ) و هم  تعادل کامل قدرت به وزن را رعایت کند. بدین صورت  یک اسب بخار به ازای هر کیلوگرم وزن خودرو، و قدرت خروجی ۱۲۵۰ تا ۱۳۵۰ اسب بخار بطور قابل توجهی از مدل آگرا (Agera R) با توان ۱۱۴۰ اسب بخار جلوتر است. از این خودرو فقط 7 عدد ساخته شد که چهارتای آن در آسیا، دو عدد در اروپا و یک عدد در آمریکا است. سال 2015 کونیگزگ از خودروی اسپورت هایبرید اتصال برقی خود را در نمایشگاه خودروی ژنو 2015 رونمایی کرد. نام این خودرو “رگرا – Regera” به معنای “حکمرانی کردن” است که تنها 80 عدد از این خودرو تولید گشت.


شاید به جرأت بتوانیم بگوییم شکوفایی و پیشرو بودن کونیگزگ تمام نشدنی است. در سال 2020 کونیگزگ اولین ابر خودرو چهار صندلی دنیا را رونمایی کرد. جمرا (Jemera) برای اولین ابر خودرو چهارصدنلی دنیا است که از 1700 اسب بخار قدرت و 3500 نیوتن متر گشتاور بهره می‌برد و به عنوان سریع‌ترین خودرو چهارصندلی جهان از آن نام می‌برند. کونیگزگ جمرا با اینکه یک خودروی چهارصندلی است، اما تنها دو در دارد و ستون مرکزی بدنه (ستون B) هم در آن وجود ندارد. طراحی بدنه با الهام از اولین خودروی پروتوتایپ کونیگزگ در دهه‌ی ۱۹۹۰ انجام شده است و درنگاه اول با بسته بودن درها، جمرا مثل یک ابرخودروی دوسرنشینه به‌نظر می‌رسد. مسئولیت طراحی کونیگزگ جمرا با مدیر واحد طراحی این شرکت، الکساندر ساشا سلیپانوف بود.

اپیدمی کرونا اثرش را بر همه صنایع گذاشته است علی الخصوص رویدادهای خودرویی، از شانس بد جمرا، مراسم رونمایی خاصی برای آن گرفته نشده است و تنها امید شرکت کونیگزگ خریداران این مدل و کارشناسان خودرویی است، که باید به طور شایسته به معرفی جز به جز و دقیق این کونیگزگ جمرا بپردازند.  


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *