22 آبان 1400
تاریخچه خودرو ولوو

هر آنچه که درباره خودرو ولوو – Volvo باید بدانیم:


اگر از شما بپرسند که ایمن‌ترین خودرو جهان کدام است، قطع به یقین بدون نیاز به تقلب و جست و جو در اینترنت با اطمینان پاسخ می‌دهید ولوو – Volvo. در این مقاله به بررسی و تاریخچه یکی دیگر خودروهای سوئدی و البته محبوب می‌پردازیم. کمپانی ولوو – Volvo یکی از برندهای صنعت خودروسازی است که در  شکل گیری صنعت خودروسازی در جهان، سهم بزرگی دارد، چرا که فعالیت‌های شرکت خودروسازی ولوو تنها به اتومبیل محدود نمی‌شود و اثر بزرگی در صنعت خودروسازی نیز  داشته است.

تاریخچه شرکت ولوو – Volvo

ولوو – Volvo نیز مانند دیگر شرکت‌های خودروسازی با ماهیتی غیر از طراحی و ساخت اتومبیل در سال 1911 تأسیس گشت. ولوو – Volvo در ابتدا سری جدید بلبرینگ‌های SKF  را در خط تولید خود قرار داد و به همین دلیل برند خودر را به نام “Volvere”    که در لاتین به معنای “من می‍چرخم” نامیدند. که بعدها  “Volvere” به  “Volvo” تغییر یافت. در همین فراز و نشیب‌های بازار بلبرینگ، دو مهندس به نام “Assar Gabrielsson” که  مدیریت فروش SKF را بر عهده داشت به همراه “Gustav Larson”  از مؤسسه KTH تصمیم به طراحی و تولید یک خودروی سوئدی گرفتند. هردوی آنها تصمیم داشتند خودرویی بسازند که در برابر سرما (دمای پایین) و جاده‌های ناهموار مقاومت کند. اولین خودروی این برند نوپا، با نام Volvo ÖV 4 در سال 1927 ساخته شد. ÖV 4 مخفف عبارت “Öppen Vagon 4 cylindrar” که به معنای “کالسکه باز 4 سیلندر” بود.

معمولاً در مراسمات رسمی و افتتاحیه‌ها اشتباهات فردی غیر قابل انکار است که یکی از خنده‌دار ترین اشتباهات در صنعت خودروسازی برای برند ولوو – VOlvo افتاد. در روز افتتاحیه ÖV 4 وقتی انبوهی از مردم برای تماشا آمده بودند، شاهد یک اتفاق نادر بودند. راننده این خودرو بعد از روشن کردن و دنده عوض کردن، ماشین به عقب رفت،  که با خنده و همهمه مردم همراه بود، که معلوم شد دنده دیفرانسیل در محور عقب به اشتباه نصب شده است. به همین منظور مراسم رونمایی از اولین خودورو ولوو به روز بعد موکول شد.

 تاریخچه خودرو در جهان – قسمت اول

تاریخچه شرکت ولوو

اولین خودروی صادراتی شرکت ولوو – Volvo:

مهندسین شرکت ولوو – Volvo بعد از موفقیت در خودروی  ÖV 4 و فروش 280 عدد از آن و  با توجه به نیاز بازار، تصمیم به طراحی و تولید کامیون گرفتند و اولین کامیون خود را با نام “سری 1” در ژانویه سال 1928 وارد بازار کردند. ولوو- Volvo توانست در طی دو سال  تعداد 639 دستگاه کامیون “سری 1″به فروش برساند و توجه کشورهای دیگر را نیز به خودش جلب کرد.  خوش شانسی پشت خوش شانسی برای شرکت ولوو – Volvo رقم می‌خورد، دروازه صادرات خودرو ولوو به اروپا باز شد و ولوو موفقیت دیگری در کارنامه خود ثبت کرد.

آرامش قبل از طوفان سراسر دنیا را فراگرفته بود که خبر جنگ جهانی دوم موج کاهش فروش را برای همه شرکت‌ها به ارمغان آورد و شرکت ولوو – Volvo هم نیز از این کاهش فروش بی‌نصیب نماند. ولوو با ورود به بازار بورس زمینه خروج شرکت SKF  را فراهم کرد و با خروج SKF، شرکت تولید کننده موتور Pentaverkan این برند محبوب را خرید و نام شرکت را به Volvo Areo  تغییر داد.

خودروی Unibody  شرکت  ولوو – Volvo :

ولوو  مسیر موفقیت را گام به گام پیمود و در سال 1977، پیشنهاد همکاری  و شاید ادغام را به Saab – Scania داد اما این پیشنهاد توسط شرکت اسکانیا – Scania  رد شد. البته ناگفته نماند ولوو قراردادهای همکاری دیگر ی را نیز داشت به عنوان مثال قرارداد همکاری با شرکت خودروسازی رنو، که در سال 1970 بسته شده بود که در این قرارداد رنو موظف بود در ساخت وسایل نقلیه سطح متوسط و شهری کمک کند و از طرفی ولوو – Volvo نیز تجربه خود در خودروهای سنگین را در اختیار گروه خودروسازی رنو قرار دهد. اما این قرارداد هم نیز مانند همه قراردادها یک پایانی داشت و پایان این قرارداد  در سال 1994 اتفاق افتاد.

در بخش‌های ابتدایی مقاله درباره اولین خودرو شرکت ولوو –  Volvo صحبت کردیم که با نام ÖV4  معرفی شد. سری دوم خودرهای سواری شرکت ولوو – Volvo با نام PV معرفی شد. این سری از خودروهای ولوو – Volvo دارای دو درب و جهار صندلی بود. اما چه چیزی باعث ایجاد تمایز این خودرو نسبت به دیگر خودروها می‌شد؟ این خودرو با نام PV444 اولین اتومبیل Unibody بود که با یک موتور 4 سیلندر عرضه می‌شد که نسبت به خودروها همزمان خود ایجاد تمایز کرده بود.

خودروی Unibody  شرکت  ولوو

همکاری شرکت ولوو – Volvo و شرکت جیلی – Geely:

بعد از اتمام قرارداد شرکت خودروسازی ولوو – Volvo با شرکت خودروسازی رنو، گروه خودروسازی ولوو به کمپانی فورد فروخته شد و شرکت ولوو – Volvo مانند دیگر برندهای خودروسازی جگوار، لندروور و … در یک سطح قرار گرفت. ولوو هم مانند دیگر خودروهای دیگر در سال 2008 با بحران اقتصادی مواجه شد و مدیران ولوو نگرانی‌های زیادی درباره شرکت فورد داشتند البته شایعاتی هم درباره فروش ولوو یا حتی معرفی شرکت ولوو به عنوان یک کارخانه مستقل بود و حتی صحبت‌هایی هم در این رابطه با دولت سوئد شد تا شرایط مالی را برای ولوو فراهم کند تا شرکت ولوو از شرکت فورد جدا شود اما خب هیچ کدام در آن زمان اتفاق نیافتاد.

بازار شایعات خرید شرکت ولوو به شرکت فولکس واگن، BMW و حتی شرکت‌های خودروسازی روسی هم کشیده شد اما در همان سال شرکت فورد فروش شرکت ولوو به شرکت جینی Geely Automobile را تأیید کرد که ارزش این قرارداد 1.8 میلیارد دلار می‌باشد، که از آن به عنوان بزرگترین (از نظر قیمتی) قرارداد برون مرزی کشور چین در صنعت خودرو نیز یاد می‌کنند. ولوو –Volvo  بعد از این نقل و انتقالات و کش مکش‌ها تمرکز  خودش را بر صنعت خودروسازی گذاشت و سری جدید خودوروهای را با نام V90 و SUV XC90  پا به عرصه رقابت گذاشت. امروزه ولوو با خیلی از شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها فعالیت می‌کند و پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه خودروهای الکتریکی در حمایت از محیط زیست فعالیت می‌کند.

تاریخچه خودرو ولوو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *