فیلتر سوخت خودرو

فیلتر سوخت یا همان فیلتر بنزین از جمله قطعات مهم خودرو به حساب میآید. سوختی که وارد باک خودرو می‌شود ممکن است، در طول مراحل حمل و نقل، انبار داری یا حتی هنگام استفاده داخل باک دارای ناخالصی‌ها، مواد ریز میکروسکپی یا مواد اضافه‌ای مثل آب، مواد خارجی و آلودگی گردد . این مواد گاهی ممکن است به حدی ریز و کوچک باشد که با چشم دیده نشوند.

از آنجایی که نحوه‌ی عمل قطعات سیستم سوخت رسانی بسیار حساس است ، ورود هر گونه ناخالصی و آلودگی‌های ریز و درشت باعث صدمه رساندن و فرسایش سریع در این قسمت‌ها می‌شود. همچنین ورود آب نیز به این قسمت‌ها موجب زنگ زدگی و فرسایش قطعات ظریف سیستم سوخت رسانی و باعث نامنظم کار کردن موتور، نشر دود از اگزوز و کاهش توان موتور نیز است.

برای جلوگیری از این مخاطرات در سیستم سوخت رسانی از فیلتر سوخت استفاده می‌کنند، سوخت پس از پمپاژ از باک به فیلتر منتقل می‌شود تا آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها را جدا کند سپس آن را در اختیار موتور جهت احتراق قرار دهد.

در خودروهای سبک امروزی فیلتر سوخت به دو نوع داخل باک و بیرون باک تقسیم می‌شود:

فیلتر داخل باک: فیلترهایی هستند که در داخل پمپ بنزین جایگذاری می‌شوند و عمر مفید آن‌ها حدودا سه برابر فیلترهای بیرون از باک است چرا که کاغذ صافی مصرفی در این نوع فیلترها سه برابر کاغذ مصرفی در فیلترهای بیرون باک است. جنس این نوع فیلترها بیشتر پلاستیک است.

فیلتر بیرون باک: این نوع فیلتر معمولاروی لوله ورودی سوخت به موتور نصب شده می‌شود.

عملکرد فیلتر سوخت

فیلترهای سوخت همان طور که از اسمشان مشخص است عمل تصفیه را انجام می‌دهند معمولا از نوع کاغذی هستند. بخش جدا کننده‌ی این فیلترها از نوعی کاغذ مخصوص ساخته شده و برای اینکه کارایی بیشتر و سطح موثرتری از فیلتراسیون را داشته باشند، آن را به صورت چین دار ساخته و درون یک محفظه‌ی فلزی قرار می‌دهند. گرچه انواع دیگری از فیلتر ها مانند : فیلتر های نمدی و یا پارچه‌ای نیز وجود دارند، اما امروزه ساخت و استفاده از آن ها کم شده است. اندازه ی قطر منافذ کاغذ بکار رفته در فیلتر سوخت بسته به نوع کاربرد آن متفاوت است.

عواملی می‌تواند باعث انسداد تدریجی صافی فیلتر سوخت شود: ممكن است مقادیر زیادی زنگ و آشغال درون باك سوخت خودرو جمع شده باشد، در باک خودرو تعرق طبیعی و رطوبت وجود دارد که باعث زنگ زدگی می‌شود، در هر بار سوخت گیری ممکن است مواد زائدی وارد باک شود، هرچه فیلتر سوخت دیرتر تعویض گردد، مواد زائد بیشتری درون آن جمع شده و به تدریج مانع از جریان بنزین به سوی موتور می‌شوند.

فیلتر بنزین سرکان

فیلتر سوخت کثیف چه اثراتی دارد

اگر فیلتر سوخت یا اصطلاحا صافی بنزین خودرو کثیف یا گرفته باشد باعث پایین بودن بازده موتور ، کثیفی انژکتور ها ، ریپ زدن خودرو هنگام روشن شدن، کاهش عمر پمپ بنزین و خرابی سنسور اکسیژن و حتی سوختن سوپاپ موتور خواهد شد.

هم چنین اگر در هنگام استارت زدن به خصوص هنگام استارت سرد، خودرو شما بد روشن می‌شود ممکن است علت آن کثیفی صافی بنزین باشد.

اگر فیلتر سوخت یا همان صافی بنزین خودرو شما کثیف باشید هنگام روشن کردن خودرو، موتور با اولین استارت بلافاصله بعد از باز شدن سوییچ روشن نمی‌شود و باید چند ثانیه صبر کنید تا فشار بنزین در ریل سوخت به میزان مناسب برسد و ممکن است مجبور شوید چند بار استارت بزنید.

صافی بنزین کثیف راندمان موتور را کاهش می دهد

 با یک فیلتر سوخت کثیف، بازدهی و قدرت موتور خودرو شما تا میزان قابل توجهی پایین می‌آید و به همین دلیل کشش موتور کم می‌شود. در این شرایط دور موتور کندتر بالا می‌رود و این موضوع را هنگام راندن در سربالایی ها و یا استفاده از کولر احساس می‌کنید و در فصول گرم سال آمپر آب خودرو بالا می‌رود.

فیلتر بنزین

زمان تعویض فیلتر سوخت

کثیف بودن فیلتر بنزین باعث گرفتگی انژکتورها می شود و به همین دلیل بازدهی موتور به شدت کم شده و مصرف سوخت بالا می رود. در واقع فیلتر بنزین کثیف باعث می شود جرم و ذرات ریز از صافی آن عبور کرده و وارد انژکتور شوند و در نتیجه به مرور مسیر پاشش سوخت در انژکتور بسته شده و آن انژکتور از کار می‌افتد.

تغییر صدای پمپ بنزین که بلافاصله بعد از بازکردن سوییچ استارت شنیده می شود هم می‌تواند یکی از نشانه‌های کثیف بودن آن باشد. هر چند راننده‌ها اغلب به صدای پمپ سوخت عادت می کنند اما گرفتگی فیلتر سوخت باعث شنیده شدن صدای غیرطبیعی از آن می شود.

با بروز این نشانه ها زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است. تعویض به موقع‌ی این قطعه بسیار مهم و اثر بخش است و برای جلوگیری از آسیب های ذکر شده ، باید فیلتر خود را در زمان مناسب تعویض نمایید. در بازار ایران فیلتر روخت سرکان یکی از بهترین گزینه‌ها می باشد. این شرکت در باالی 40 سال تجربه ساخت و تولید انواع فیلتر را دارد، مناسب ترین اجناس را به بازار عرضه می‌کند.