فیلتر هیدرولیک

فیلتر هیدرولیک

قطعات داخلی خودرو بر اثر کارکرد و ایجاد اصطکاک ذرات ریزی را تولید کرده و همراه با آلودگی‌‌های ‌ناشی از احتراق موتور به روغن موتور راه‌ می‌یابند. ازاین‌رو روغن موتور و موتور برای آنکه بتواند عملکرد خوبی داشته باشد باید ذرات آلوده از آن‌ها جدا شوند و برای این منظور یک فیلتر داخل محفظه آن تعبیه شده است.  در واقع یکی از بخش‌‌های ‌مهم خودرو فیلتر هیدرولیک یا فیلتر روغن است که وظیفه پاکسازی ذرات آلوده کننده را از سیال آلوده برعهده دارد. این فیلترها دارای اندازه‌‌های ‌مختلفی هستند و به راحتی‌ می‌توان آن‌‌ها ‌را تعویض نمود.

نحوه کارکرد فیلتر هیدرولیک

در فیلترهای هیدرولیکی که از نوع مکش یا برگشت هستند ورودی سیال از بالا و خروجی در زیر آن است. از این‌رو روغن تصفیه شده به راحتی از زیر فیلتر به داخل مخزن راه‌ می‌یابد. علاوه بر این یک مسیر برگشت نیز از سمت پمپ با سوپاپ اطمینان در کنار پورت ورودی تعبیه شده تا در مواقع احتمالی که فیلتر از مدار خارج گردد، مدار پمپ همچنان سیال داشته باشد.

در فیلترهای خط فشار ورودی و خروجی روغن در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند، به این صورت که سیال هیدرولیک از دهانه ورودی به محفظه فیلتراسیون راه‌ می‌یابد و دورتا دور المنت فیلتر جمع‌ می‌شود و بعد از عبور از لایه کاغذی فیلتر المنت، از داخل فیلتر به طرف دهانه خروجی آن حرکت‌ می‌کند تا فرایند فیلتراسیون تکمیل شود و از محفظه فیلتر خارج گردد.

فیلتر هیدرولیک

بهترین زمان برای تعویض فیلتر هیدرولیک

بهتر است که در هر بار تعویض روغن، فیلتر آن نیز تعویض گردد. در واقع زمان تعویض فیلتر هیدرولیک کاملا وابسته به زمان تعویض روغن و شرایط کاری خودرو است. گاهی اوقات نیز چراغ چک خودرو روشن شده که نشان دهنده آن است که فیلتر به تعویض نیاز دارد. علاوه بر این در صورتی که فشار زیادی بر موتور وارد شود و ماشین دارای شرایط کاری طولانی و سنگینی باشد باید فیلتر روغن آن در بازه‌‌های ‌زمانی کوتاه‌تری تعویض شود. همانطور که‌ می‌دانید فیلتر روغن با وجود کاربرد بسیار مهم و حساسی که دارد دارای قیمت بسیار مناسبی است، بنابراین بهتر است برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سایر قطعات خودرو به سلامت آن توجه داشته باشید و به موقع برای تعویض آن اقدام کنید.

جهت سفارش عمده فیلتر هیدرولیک هر نوع موتوری با کارشناس‌های سرکان تماس بگیرید.