فیلتر آبگیر

همه چیز درباره فیلتر آبگیر گازوئیل

گازوئیل یا سوخت دیزل به‌طور طبیعی دارای ناخالصی بیشتری نسبت به بنزین بدون سرب است و باید قبل از رسیدن به موتور فیلتر شود. فیلترکردن سوختی که از نظر کیفیت مشکوک است، باعث می‌شود تا سلامت موتور تضمین شود. فیلتر آبگیر گازوئیل می‌تواند نقش یک خط دفاعی اضافی را برای سیستم خودروی شما ایفا کرده و آب و ذرات سوخت را قبل از رسیدن به موتور فیلتر کند.

استفاده از فیلتر گازوئیل باعث می‌شود تا مطمئن شوید جریان سوختی که به موتور خودروی شما می‌رسد کاملا تمیز است. از طرفی تمامی فیلترها دارای دوره مشخص مصرف هستند و باید در زمان مناسب تعویض شوند. زمان تعویض این فیلتر به نوع و کیفیت آن بستگی دارد.

آشنایی با نشانه‌های خرابی این محصول و همچنین زمان مناسب تعویض آن باعث می‌شود تا موتور خودرو بتواند در بالاترین راندمان خود کار کند و مصرف سوخت کمتری داشته باشد.

معرفی فیلتر آبگیر گازوئیل

از آنجایی که چگالی آب نسبت به چگالی گازوئیل بیشتر است، آب در گازوئیل ته‌نشین شده و این امر باعث می‌شود تا در زمان حرکت سوخت درون موتور، این قطرات آب باعث بروز مشکلات جدی شوند. استفاده از فیلتر آبگیر گازوئیل راه‌حلی برای این مشکل است. این فیلتر قطرات آبی را که در گازوئیل هستند، جدا و تخلیه می‌کند و از این طریق جلوی واردشدن آسیب به موتور را می‌گیرد.

این فیلتر، نوعی فیلتر صنعتی مخصوص موتورهای دیزلی است که سوخت گازوئیل استفاده می‌کنند و به‌همین دلیل مستعد خرابی به‌وسیله آلاینده‌های مختلف جامد و مایع درون این سوخت‌ها هستند. این فیلترها نحوه کارکرد بسیار ساده‌ای دارند.

فیلتر آبگیر گازوئیل

نحوه عملکرد فیلتر آبگیر گازوئیل

با ورود جریان سوخت گازوئیل به درون فیلتر، ابتدا سوخت از یک مدیای ویژه عبور می‌کند و در آن ذرات آب معلق جذب می‌شوند. سپس با عبور از کارتریج آلاینده‌های جامد جذب خواهند شد و به این ترتیب سوختی بدون آلاینده به موتور می‌رسد.

در قسمت بالای این فیلتر از یک المان کاغذی استفاده شده و در قسمت پایین آن نیز یک مخزن یا کاسه نگهدارنده وجود دارد. آبی که دارای چگالی بیشتری نسبت به گازوئیل است به قسمت پایین فیلتر می‌رود و در آنجا تا زمان تخلیه‌شدن باقی می‌ماند.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که برندهای مختلف فیلتر ماشین سنگین روی آن رقابت می‌کنند، قابلیت جذب آلاینده‌ها در کوچک‌ترین ابعاد است. کوچک‌ترین اندازه قابل جذب برای این نوع فیلترها تا 10 میکرون برای قطرات آب معلق و تا 30 میکرون برای آلاینده‌های جامد در برندهای معتبر تولیدکننده این محصول قید شده است.

آلاینده‌های دارای سایز کوچکتر از این ابعاد می‌توانند از باکیفیت‌ترین فیلترها نیز عبور کنند. اما این نوع آلاینده‌ها تاثیر بسیار اندکی در عملکرد موتور یا کاهش طول عمر اجزای موتور هیدرولیک خواهند داشت.

مزایای استفاده از فیلترهای آبگیر گازوئیل

سوخت‌های دیزلی که در بسیاری از موتورهای احتراق داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای انواع مختلفی از آلاینده‌های جامد و مایع هستند. استفاده از فیلترهای گازوئیل، گردوغبار و دیگر آلاینده‌های جامد را پیش از رسیدن به موتور حذف می‌کند و به این ترتیب عملکرد موتور را بهبود می‌بخشد. اما این نوع فیلترها در حذف آلاینده‌های مایع مانند آب ناکارآمد هستند.

به ‌همین دلیل، فیلتر آبگیر گازوئیل طراحی شد و امروزه در بسیاری از موتورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلتر علاوه‌بر اینکه می‌تواند تمامی آلاینده‌های جامد را مانند فیلترهای گازوئیل حذف کند، فیلتر آب نیز است و توانایی جذب و حذف قطرات آب را نیز از سوخت گازوئیل دارد. استفاده از این محصول باعث می‌شود تا راندمان موتورهای دیزلی به‌مقدار قابل ‌توجهی افزایش یابد.

زمان تعویض فیلتر آبگیر گازوئیل

فیلتر آبگیر گازوئیل دارای عمر مشخصی است و پس از مدتی استفاده باید تعویض شود تا موتور بتواند کارایی خود را حفظ کند و مصرف سوخت آن کاهش یابد. زمان تعویض این فیلتر بسته به نوع فیلتر می‌تواند متفاوت باشد.

البته نوع و کیفیت سوختی که از آن استفاده می‌کنید نیز روی زمان تعویض این نوع فیلتر تاثیرگذار است. اگر سوخت مورد استفاده دارای ناخالصی‌های زیادی باشد، فیلتر زودتر فرسوده شده و باید تعویض شود. معمولا پس از 2 بار تعویض فیلتر روغن دیزل ژنراتور لازم است تا نسبت به تعویض فیلتر آبگیر گازوئیل نیز اقدام کنید.

نشانه‌های خرابی فیلتر آبگیر گازوئیل

آلاینده‌های موجود در سوخت معمولا براثر پوسیدگی محفظه باک یا کثیف‌بودن شلنگ‌های انتقال‌دهنده سوخت، به‌وجود می‌آیند. عملکرد موتور باوجود این آلاینده‌ها تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و همین امر موجب کاهش کارکرد دستگاه خواهد شد.

نشانه‌های مختلفی برای کثیفی و خرابی این نوع فیلترها وجود دارند که به‌محض مشاهده آنها باید خرابی فیلتر را مورد بررسی قرار داد. در ادامه به برخی از این علائم و نشانه‌ها می‌پردازیم.

  • مشکل در راه‌اندازی موتور
  • مشکل در شتاب‌گرفتن
  • بیکاری و کندوپاش مکرر
  • بوی زیاد
  • خاموش‌شدن موتور
  • عملکرد پایین موتور

برخی از انواع فیلترها دارای عناصر فلزی هستند که می‌توان آنها را به‌روش‌های خاصی تمیز کرد و به این ترتیب مجددا فیلتر را مورد استفاده قرار داد. برخی دیگر از فیلترها که از نوع کاسه‌ای هستند، از طریق تخلیه آب جمع‌شده در آنها تمیز می‌شوند و آماده استفاده مجدد هستند. اما اکثر فیلترها را می‌توان به‌سادگی تعویض کرد.

جمع‌بندی

هرچند آلاینده‌های مایع مانند آب به‌صورت آلاینده‌های جامد مانند گردوغبار، موتور خودرو را مورد سایش قرار نمی‌دهند و در قسمت سرسیلندر رسوب نمی‌کنند، اما به‌نحو دیگری باعث پایین آمدن عملکرد و کارایی موتور خواهند شد.

ورود قطرات آب به داخل موتور از احتراق کامل این سوخت در موتور جلوگیری می‌کند و با تبخیر لحظه‌ای، باعث بروز لرزش‌ در موتور شده و جلوی رسیدن دمای احتراق به میزان مورد نظر را می‌گیرد. استفاده از فیلتر آبگیر گازوئیل با جداکردن آب و جلوگیری از ورود آن به موتور از این مشکلات جلوگیری می‌کند.

دانستن نحوه عملکرد این فیلتر، زمان تعویض و نشانه‌های خرابی و از کارافتادن آن باعث می‌شود تا از موتور خود در برابر آلاینده‌های موجود در سوخت‌های دیزلی محافظت کنیم و به این ترتیب عملکرد آن را بهبود ببخشیم.