25 اردیبهشت 1403

فیلتر هپا

فیلتر هپا (HEPA) اغلب در دستگاه‌ها و تجهیزاتی که با دمش هوا و یا مکش سروکار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلتر در برخی از لوازم خانگی مانند جاروبرقی و یا دستگاه تصفیه هوا نیز وجود دارد. خوب است بدانید که این نوع فیلتر کاربردهای آزمایشگاهی، پزشکی و صنعتی نیز دارد. فیلتر هپا از حصیر، پوشال، الیاف فایبر گلاس و از فشرده‌سازی آن‌ها با یکدیگر تشکیل می‌شود. قطر الیاف‌ها بر اساس کاربرد آن‌ها از ۰.۵ تا ۲ میکرون قابل تغییر است. در ادامه اطلاعات بیشتری در این خصوص برایتان ارائه خواهیم داد.

ساختار فیلتر هپا (HEPA)

فیلتر هپا متشکل از الیاف پلمیری به هم فشرده است که در درون خود منافذ ریزی دارند. این ساختار موجب می‌شود تا جریان هوا از این منافذ ریز به خوبی عبور کند، اما ذرات درشت‌تر از ۰.۰۳ توانایی عبور از فیلتر را نداشته باشند.

برای طول عمر فیلتر و افزایش کارایی، آن را به شکل آکاردئونی تا می‌کنند. به این صورت که حجم بالایی از فیلتر در یک قسمت کوچک فشرده می‌شود. در برخی از تجهیزات ممکن است که تصفیه هوا ۴۰ متر از سطح فیلتر را در یک وسیله ۱ متری قرار دهد. این فیلتر برای تجهیزات تصفیه هوا به شکل مستطیلی و صفحه‌ای تولید می‌شوند. برخی از مدل‌های فیلتر هپا می‌توانند با کاربرهای دیگر اشکالی مانند دایره‌ای و استوانه‌ای نیز داشته باشند.

برخی از مدل‌های فیلتر هپا را نمی‌توان شستشو داد؛ اما می‌توان با تکاندن آن‌ها قسمتی از فیلتر را پاکسازی کرد؛ بنابراین توصیه می‌شود که با پایان عمر فیلتر قبلی، یک فیلتر جدید را خریداری کنید.

فیلتر هپا انواع مختلفی دارد، انواع مختلف این نوع فیلتر می‌توانند ذراتی که دارای قطرهای مختلف هستند را تصفیه کنند. اما معیار رده‌بندی این فیلتر، ذراتی با قطر ۳/۰ را دارد. به عنوان مثال پایین‌ترین رده‌بندی این فیلتر یعنی H۱۰ یا HEPA10 می‌تواند تا ۸۵٪ از ذرات معلق را از هوا تصفیه کند.

فیلتر هپا

فیلتر هپا چگونه کار می‌کند؟

ممکن است که از خود بپرسید فیلتر هپا چگونه کار می‌کند؟ در دستگاه‌های تصفیه هوا، هوا توسط یک فن به داخل دستگاه کشیده می‌شود و در طول مسیر خود از فیلترهای مختلفی مانند فیلتر هپا عبور می‌کند. روزنه‌هایی که در این فیلتر موجود هستند حدود ۰.۳ میکرون فضا دارند که موجب می‌شوند جریان هوا از فیلتر عبور کرده اما ذرات بزرگ در فیلتر باقی بمانند. این ذرات، گردوغبار و آلاینده‌های هوا را شامل می‌شود. فیلتر این ذرات از طریق ۳ روش به صورت همزمان انجام می‌شود:

مسدود کردن

ذرات با برخورداری از قطر ۱۰۰ نانومتری که در هوا موجود هستند در فیلتر باقی می‌مانند و جریان و علاوه بر آن جریان هوا به خوبی از فیلتر عبور می‌کند. این امر سبب بهتر کار کردن موتور دستگاه شده و باعث افزایش طول عمر آن می‌شود.

گیر افتادن

با توجه به اینکه فیلتر هپا تراکم بالایی دارد، ذرات که از ۱ میکرون بزرگ‌تر هستند در الیاف که دارای تراکم بالایی هستند معمولا باقی می‌مانند اما جریان هوا به خوبی از آن‌ها عبور می‌کند.

انتشار و پراکندگی

ذراتی که از ۱/۰ میکرون کوچکتر هستند، به صورت دائمی جهت خود را تغییر می‌دهند و در مسیری نامنظم حرکت می‌کنند. این نوع حرکت موجب می‌شود تا سرعت انتشار آن‌ها همواره دچار کاهش شده و احتمال گیر افتادن آن‌ها در فیلتر هپا افزایش پیدا کند.

بر اساس این تفاسیر می‌توان گفت فیلترهای هپا فقط می‌توانند ذرات معلق را تصفیه کنند و دیگر قادر به تصفیه بوهای ناخوشایند، ترکیبات آلی فرار و فرمالدهید نیستند؛ به همین خاطر در دستگاه‌های تصفیه هوا از فیلتر کربن اکتیو نیز استفاده می‌شود.

ذرات معلق (Particulate Matter (PM چه هستند؟

ذرات آلوده و یا ذرات معلق به مخلوطی از قطره‌های مایع و ذرات جامد گقته می‌شود که در هوا موجود هستند. برخی از ذرات مانند دود، خاکستر، خاک و… به قدری رنگی و بزرگ هستند که به راحتی و با چشم غیرمسلح نیز می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. اما برخی از این ذرات نیز آن قدر ریز و کوچک هستند که فقط با میکروسکوپ می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. ذرات آلوده دارای دو نوع هستند:

  • ۱۰ PM: ذراتی که قطر آن‌ها ۱۰ میکرومتر و کوچک‌تر بوده و قابل تنفس هستند.
  • ۲.۵ PM: ذراتی که دارای اندازه‌ای بسیار کوچک هستند و می‌توان به راحتی آن‌ها را تنفس کرد. قطر این ذرات به طور معمول ۵/۲ میکرومتر و کوچکتر است. اگر می‌خواهید بدانید که که ۵/۲ میکرومتر چه اندازه‌ای دارد، باید بدانید که قطر موی انسان حدودا ۷۰ میکرومتر است. این موضوع به معنای آن است که موی انسان به طور تقریبی ۳۰ برابر ایین ذرات است.

منابع ذرات معلق

این نوع از ذرات را می‌توان در اشکال، ابعاد و صدها نوع ماده شیمیایی متنوع تعریف کرد. برخی از این ذرات به صورت مستقیم از منبع منتشر می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به جاده‌ها، ساختمان‌های درحال ساخت و ساز، آتش سوزی‌ها و دودکش‌ها اشاره کرد. اکثر ذرات موجود در اتمسفر، حاصل واکنش‌های شیمیایی پیچیده مانند اکسیدهای نیتروژن، دی اکسید گوگرد هستند که به طور معمول از طریق خودروها، صنایع و نیروگاه‌ها تولید و منتشر می‌شوند.

ذرات معلق چه مضراتی دارند؟

ذرات معلق به قطرلت مایع و ذرات جامدی گفته می‌شود که به سادگی وارد دستگاه تنفسی انسان‌ها می‌شوند و می‌توانند برای سلامت انسان آسیب‌های زیادی را به وجود بیاورند. ذراتی که قطر آن‌ها از ۱۰ میکرومتر کوچک‌تر است مشکل سازتر هستند؛ چراکه به سادگی می‌تواند وارد ریه شوند و احتمال اینکه وارد جریان خون نیز بشوند وجود دارد.

خرید فیلتر هپا از مجموعه فیلتر سرکان

ما در مجموعه فیلتر سرکان سالیان سال است که در حوزه فروش انواع فیلتر فعالیت داریم. برای خرید فیلتر هپا می‌توانید به قسمت خرید سایت مراجعه کرده و پس از مقایسه محصولات با یکدیگر، فیلتری متناسب با نیاز خود را سفارش دهید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید با مشاوران مجرب محموعه تماس حاصل نمایید.

جمع‌بندی

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از فیلتر هپا داشته باشیم، باید بگوییم که فیلتر هوا یکی از پر کاربردترین نوع فیلترها در جذب ذرات معلق است. امروزه از این نوع فیلتر در دستگاه‌ها و وسایل مختلفی استفاده می‌شود که جاروبرقی‌ها از نمونه‌های بارز این نوع از وسایل هستند.

خوب است بدانید که این نوع فیلترها کاربردهای مختلفی از جمله پزشکی، صنعتی و آزمایشگاهی نیز دارند. این نوع از فیلترها اجزای معلقی را که در هوا موجود هستند و قطری کمتر از یک میکرون دارند مانند گرده گیاهان، باکتری‌ها، گردوغبار، ویروس‌ها و دیگر ذرات را تصفیه می‌کنند. توجه داشته باشید که اندازه این نوع از فیلترها بسته به کاربرد آن‌ها متغیر است.


One thought on “فیلتر هپا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *