18 مرداد 1402

در سیستم گیربکس خودرو از روغن مخصوصی برای روان­ کنندگی بخش­‌های مختلف استفاده می­‌شود که برای جداکردن ناخالصی­‌های موجود در آن، فیلتر روغن گیربکس در بخشی از این سیستم قرار می­گیرد.

وجود ذرات ریز و ناخالصی­‌ها در روغن می­‌تواند به قطعات مختلف خودرو آسیب وارد کند و هزینه­‌های زیادی را به شما تحمیل کند، از همین رو وظیفه اصلی که این فیلتر برعهده دارد، جداسازی ناخالصی­‌هایی است تا مانع از بروز آسیب و خرابی برای بخش­‌های مختلف سیستم گیربکس خودرو شود.

در ادامه مطلب قصد داریم تا اطلاعاتی درباره نحوه عملکرد، نشانه­‌های خرابی و تعویض این نوع فیلتر در اختیار شما قرار دهیم، پس درصورتی­که خودروی شما نیز دارای این قطعه است تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نحوه عملکرد فیلتر روغن گیربکس در خودرو چگونه است؟

سیستم جعبه دنده خودرو برای اینکه بتواند به­ خوبی وظایف خود را انجام دهد نیاز به استفاده از روغن گیربکس دارد تا علاوه­ بر روان­کردن بخش­‌های مختلف، امکان خنک­ کردن قطعات را نیز فراهم کند.

هرچند روغن مخصوص در گیربکس وظیفه روان­ کنندگی را انجام می­‌دهد اما به­ طور کلی ایجاد خوردگی تا حدودی برای قطعات اتفاق می­‌افتد که به­ دنبال این وضعیت ذرات ریزی وارد روغن می­‌شود و درصورتی­که توجهی به پاک­سازی آنها نداشته باشید می­‌تواند خسارات زیادی برای ماشین شما به­ همراه داشته باشد.

در همین راستا از یک فیلتر گیربکس خودرو در سیستم جعبه­ دنده استفاده می­‌کنند تا به­ خوبی بتواند ذرات خیلی ریزی که حتی با چشم هم دیده نمی­‌شوند، از روغن جدا کند.

فیلتر روغن گیربکس

مزایایی که استفاده از فیلتر روغن گیربکس به­ همراه دارد

با در نظر گرفتن این مورد که وظیفه اصلی این فلیتر در خودرو جلوگیری از بروز خرابی قطعات جعبه­ دنده است، درصورتی­که فیلتر گیربکس ماشین در سیستم موتور خودرو وجود داشته باشد، می­توان انتظار داشت که مزایای زیر را برای شما به­ دنبال داشته باشد:

  • زمانی که ذرات ریز و ناخالصی­‌های مختلف از طریق فیلتر جذب می­‌شود، می­توان انتظار داشت که میزان کارایی روغن افزایش پیدا کند.
  • بالارفتن میزان بهره­ وری روغن گیربکس در عملکرد بهتر خودرو و افزایش طول عمر موتور تاثیرگذار است.
  • فیلتر روغن گیربکس با جذب آلاینده­‌های مختلف مانع از نفوذ آنها به بخش موتور خودرو می­‌شود.

خودروهایی که در شرایط محیطی آلوده قرار دارند، با برخورداری از فیلتر روغن گیربکس این امکان فراهم می­‌شود تا روغن هنگام عبور از صافی تا رسیدن به پمپ و مدار هیدرولیک به­ صورت کاملا تمیز و شفاف باشد و از طرفی به خنک­ شدن روغن نیز کمک کند.

نشانه­ های خرابی فیلتر روغن گیربکس کدام است؟

درصورتی­ که بعد از مدتی فیلتر روغن گیربکس دچار آسیب شود با مشاهده برخی از علائم می­‌توان به این موضوع پی برد، از همین رو اگر هر کدام از نشانه­‌های زیر را مشاهده کردید باید به­ دنبال تعویض فیلتر باشید:

  • مسدودشدن فیلتر
  • بروز ساییدگی در قطعات گیربکس
  • تغییر رنگ روغن که به جای زلال و شفاف­ بودن، رنگ تیره­ای دارد.
  • پلیسه­ زدن قطعات سیستم گیربکس نیز یکی دیگر از علائمی است که نشان­ دهنده خرابی فیلتر خواهد بود.

چه زمانی باید فیلتر روغن گیربکس را تعویض کرد؟

در خودروهایی که فیلتر روغن گیربکس به­صورت جداگانه وجود دارد، باید به این توجه داشته باشید که این بخش به ­عنوان یکی از قطعات مصرفی در نظر گرفته می­‌شود و در هنگامی که مشکلی برای آن بروز کند نیازمند تعویض خواهد بود.

به­ طور کلی در زمان‌­هایی که قصد دارید روغن گیربکس را عوض کنید، بهتر است فیلتر نیز تعویض شود و تعیین زمان مشخص برای انجام این کار با توجه به مدل خودرو می­‌تواند متفاوت باشد.

معمولا بعد از طی­ کردن 20000 کیلومتر توصیه می­‌شود که فیلترهای مجزا تعویض شوند و موردی که باید به آن توجه کنید، این است که چنین کاری باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود.

البته باید این مورد را در نظر داشته باشید که در برخی از خودروها به­‌خصوص مدل­‌های جدید، فیلتر روغن گیربکس به­صورت جداگانه قرار ندارد و همراه با خود گیربکس در سیستم خودرو دیده می­‌شود که در صورت بروز فرسودگی، جعبه­ دنده به­ طور کامل باز شده و تعویض خواهد شد.

در همین راستا در سیستم­‌های جدید سعی می­‌شود تا بالاترین کیفیت را برای این فیلتر در نظر بگیرند که در طولانی­ مدت دچار آسیب و خرابی نشود و مشکلی را برای بخش گیربکس خودرو ایجاد نکند.

چه مدل خودروهایی فیلتر روغن گیربکس دارند؟

درحال­ حاضر اکثر ماشین­‌هایی که گیربکس اتوماتیک دارند مانند پژو 206 اتومات، تویوتا، اچ­سی کراس، لندکروز، سوزوکی و برخی موارد دیگر دارای فیلتر روغن گیربکس هستند.

از طرفی درخصوص مدل ماشین­‌هایی که این قطعه را دارند باید به این توجه داشته باشید که برای بعضی از آنها فیلتر روغن در کارتل قرار دارد اما تعدادی دیگر از مدل­‌ها در قسمت گیربکس است و این مورد بر نحوه تعویض فیلتر تاثیرگذار خواهد بود.

خودروهایی مانند بنز، بی­ ام­ دبلیو و برخی مدل­‌های ژاپنی که دارای گیربکس هایوک یا AL4 هستند، فیلتر آن‌ها در داخل کارتل قرار دارد و برای تعویض آن باید به فردی که تسلط کامل بر سیستم گیربکس دارد، مراجعه کنید.

قیمت فیلتر روغن گیربکس به چه عواملی بستگی دارد؟

عواملی مختلف می­‌تواند در تعیین قیمت فیلتر مورد استفاده در سیستم گیربکس تاثیرگذار باشد اما مسئله مهم در این زمینه توجه به مدل و نوع خودرو است. دیگر موارد نیز شامل برند تولیدکننده و کیفیت فیلتر خواهد بود.

زمانی­که به­ دنبال خرید این قطعه هستید باید با در نظر گرفتن اهمیتی که در سیستم خودرو دارد و باعث محافظت از قطعات گیربکس و موتور می­‌شود، برندی را انتخاب کنید که از کارایی و عملکرد مناسبی برخوردار باشد.

جمع ­بندی

فیلتر گیربکس یکی از قطعاتی است که در سیستم خودرو قرار دارد و وظیفه اصلی آن جلوگیری از عبور ناخالصی‌های موجود در روغن است تا از این طریق مانع از بروز خرابی گیربکس و دیگر قطعات شود.

علائمی که می­‌تواند نشان­دهنده خرابی این فیلتر باشد شامل ساییده­ شدن و پلیسه­ زدن قطعات گیربکس، تغییر رنگ روغن و مسدودشدن فیلتر است که در زمان مشاهده آن‌ها باید نسبت به تعویض اقدام کنید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص فیلتر گیربکس خودرو اینجا کلیک کنید.


2 thoughts on “اهمیت فیلتر روغن گیربکس خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *