8 بهمن 1400

 

اگر چه فیلترهای خودرو قطعات ساده و نسبتا ارزان قیمتی هستند، اما باید آن‌ها را فاکتورهای بسیار مهم و نقش آفرینی در عملکرد خودرو دانست.

یکی از راه‌های جلوگیری از خرابی موتور خودرو، تعویض به موقع فیلترهای ماشین است. برای آنکه سلامت خودرو خود را تضمین کنید، باید سرویس‌های دوره‌ای را به طور منظم انجام داده و با هربار تعویض روغن، تمامی فیلترها تعویض شوند.

 

چرا روغن موتور فیلتر نشده موتور را خراب می‌کند؟

هنگام روانکاری موتور، روغن باید قبل از رسیدن به موقعیت روغن‌کاری، از طریق فیلتر روغن، فیلتر شود. زیرا روغنی که حاوی گرد و غبار و ذرات آلوده باشد، باعث سایش در هنگام حرکت قطعات موتور می‌شود. بدتر از آن، اگر ناخالصی‌های روغن توسط فیلتر جدا نشود، منجر به خرابی مکانیکی می‌شود. بنابراین، فیلتر روغن، تأثیر مستقیمی بر  روان‌کاری روغن در موتور دارد.

هنگامی که روغن را تعویض می‌کنیم، باید فیلتر را نیز تعویض کنیم. پس از استفاده طولانی مدت از فیلتر، عملکرد آن کاهش می یابد که فشار فیلتر روغن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اگرچه وقتی روغن تا حد معینی کاهش یابد، شیر بای‌پس باز خواهد بود، اما به دلیل وجود روغن بدون فیلتر، سایش و پارگی مکانیکی را افزایش می‌دهد.

اثر تعویض به موقع فیلتر روغن روی سلامت موتور

با تعویض به موقع فیلتر روغن، ناخالصی‌های روغن و ذرات آلودگی توسط روغن فیلتر می‌شود. بنابراین، روغن وارد شده بسیار تمیز است و می‌تواند به طور موثری از سایش ذرات روی قطعات موتور جلوگیری کند. علاوه بر این، اگر فقط روغن جدید را بدون تعویض فیلتر روغن تعویض کنید، روغن قدیمی موجود در فیلترهای روغن و حدود 1/4 آلاینده‌ها دوباره وارد گردش روغن می‌شوند و باعث خرابی موتور در طولانی مدت خواهد شد.  

عدم تعویض به موقع فیلترها یکی از دلایل اصلی خرابی موتور خودرو است که در ادامه به صورت مختصر به برخی از این مشکلات اشاره می‌کنیم:

 

  • افزایش مصرف سوخت
  • پایین آمدن عمر قطعات اصلی موتور خودرو
  • عدم احتراق مناسب در موتور
  • افزایش ذرات معلق 
  • کاهش شتاب خودرو
  • افزایش رسوبات در بدنه داخلی موتور
  • گرفتگی و خرابی سوزن انژکتور
  • و…

نحوه عملکرد سوپاپ

سوپاپ اطمینان یکی از اجزای تشکیل دهنده فیلتر روغن است. در مواقعی مانند بسته شدن منافذ مدیا فیلتر و فشار بالای روغن، برای اینکه به موتور ماشین آسیبی نرسد سوپاپ اطمینان باز می‌شود.

با باز شدن سوپاپ اطمینان فیلتر؛ روغن کثیف در موتور گردش می‌کند و باعث خراب شدن رینگ و پیستون می‌شود.

 

برای اطلاع بیشتر از فیلتر و نحوه عملکرد سوپاپ آن ویدئو بالا را مشاهده کنید.

 

شرکت فیلتر سرکان، طراح و تولید کننده انواع فیلتر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *