7 بهمن 1400

همه چیز درباره خودرو FPV

یکی دیگر از شرکت‌های خودرویی، که در استرالیا شناخته شده است، FPV می‌باشد. شرکت خودروسازی FPV که برگرفته از Ford Performance Vehicle در سال 1991 در ویکتوریا استرالیا – Victoria Australia توسط غول آمریکایی  یعنی شرکت خودروزسازی فورد تأسیس شد.  FPV این برند استرالیایی، به عنوان سومین تولید کننده بزرگ خودرو در استرالیا، مجموعه‌ای چشمگیر از وسایل نقلیه مسافرتی متوسط و بزرگ را برای بازار داخلی و صادراتی ارائه می‌دهد. در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل و جامع به بررسی برند FPV بپردازیم.

  • تاریخچه

ریشه تاریخی خودرو  FPV  را باید در سال 1991 جست و جو کرد. زمانی که شرکت خودرویی و مهندسی Tickford که یک شرکت انگلیسی است همکاری خود را با فورد استرالیا برای تولید انواع خودروهای Falcon آغاز کرد. نتیجه این همکاری به مدل‌های   Ford Falcon S-XR6  و  Ford Falcon S-XR8انجامید.

بعد از رشد چشمگیر این برند جدید، در سال 1999 این شرکت با راه اندازی شبکه‌ای از فروشندگان با نام Ford Tickford Experience از سری جدید اتومبیل‌های خود با نام FTE بود بهره برداری کرد، که براساس مدل‌های Ford’  AU Falcon و Fairlane models بود.

  • تغییر نام از FTE به FPV 

 در اواخر سال 2002 شرکت Tickford ، توسط Prodrive  خریداری شد و با سرمایه گذاری Ford شرکت  Ford Performance Vehicles را تأسیس کردند و از آن به بعد نام FPV جایگزین FTE  شد و به مناسبت 30 ساله شدن GT، آنها از خودرو خود با نام FPV-Gt  پره برداری کردند.

با گذشت سال‌ها، FPV دامنه‌ی محصولات خودر را گسترش داد که این محصولات نسخه‌ای با عملکرد بالاتر از قلمرو فورد و همچنین تعدادی از نسخه‌هایی از سوپراسپورت را شامل می‌شد. FPV  بعد از گذشت زمان به سومین تولید کننده خودروسازی استرالیا که دارای مجموعه‌ای از خودروها که علاوه بر تأمین نیازهای داخلی صادارتی را نیز پشتیبانی می‌کرد. فورد استرالیا همچنین به دلیل واردات وسایل نقلیه مانند Fiesta ، Focus ، Mondeo ، SUV فورد Kuga ، وانت Ranger و وسایل نقلیه تجاری شهری شهرت دارد. از ویژگی های داخلی محصولات FPV می‌توان به فناوری های رانندگی هوشمند و خودروهای ایمن اشاره کرد. 

بعضی مدل‌های FPV شایسته نمایش در موزه هستند، چرا که یادآور میراث استرالیایی است که مدت‌ها فراموش شده‌اند. مانند 1977 A9X Torana، XY GT Falcon، Tru Blu Dick Johnson XD Falcon Face Replica. در سال 2012 شایعاتی انتشار پیدا کرد که FPV برای خداحافظی از صنعت خودرو تصمیم به طراحی نسل جدید Falcon XR8 گرفت. شایعات به تحقق پیوست و در 11 نوامبر 2013  بیانیه‌ای منتشر شد. شرکت Prodrive با داشتن 51 درصد از سهام مدیریت مجموعه FPV  را بر عهده گرفت. کاهش فروش جهانی خودرو، معضل جدیدی بود که گریبانگیر FPV شده بود که نه تنها باعث کناره گیری Prodrive شد، بلکه به طور کلی از کشور خارج شد، در صورتی که هئیت مدیره FPV  در مصاحبه‌های قبلی خود اعلام کرده بود برای سال 2016، محصولاتی به غیر فالکون را نیز وارد بازار خواهد کرد، در صورتی که FPV  سال 2016 را هیچ وقت مشاهده نکرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *