2 بهمن 1400

همه چیز درباره خودروی Elfin – الفین
استرالیا با همه جذابیت‌های توریستی خود، در صنعت خودروسازی هم جذابیت‌هایی دارد که توانسته خیلی ازعاشقان خودرو را به سمت خودش جذب کند. Elfin – الفین دومین برند خودروسازی استرالیا است که به بررسی آن می‌پردازیم. اگر برای اولین بار است که نام الفین را می‌شنوید، شاید حدس بزنید که این یک برند خودرویی مسابقه‌ است تا یک خودرو سواری شهری و البته باید این نوید را بدهیم که درست حدس زده‌اید. الفین یک برند مسابقه‌ای است، که در این مقاله به بررسی و تاریخچه آن می‌پردازیم. 

  • تاریخچه خودرو Elfin – الفین

اگر علاقه‌مند به صنعت خودروسازی و مسابقات رالی باشید نام Garrie Cooper را حتماً یکبار شنیده‌اید. Garrie Cooper یک استرالیایی اصیل است که در رزومه خود سابقه اول شدن در مسابقات رالی را دارد. اما از بد روزگار Garrie در یکی از مسابقات خود با یک سانحه مواجه شد و بالاجبار از مسابقات خداحافظی کرد. گری کوپر بعد از اینکه نتوانست در مسابقات رالی شرکت کند تصمیم به طراحی و تولید خودروهای مسابقه‌ای گرفت.


گری اولین خودروی خود را با کمک پدرش تولید کرد، این خودرو در اولین مسابقه خود در Mallala Race Circuitcuit مقام نخست را کسب نمود و به همین دلیل گری نام آن را Elfin Mallala نامید. پس بدین ترتیب خودرو Elfin – الیفین داستان خودش را آغاز کرد.


گری بعد از Mallala تصمیم گرفت تجربه ساخت یک ماشین چرخ باز هم داشته باشد. در این تصمیم  چندین با شکست مواجه شد اما در نهایت با تولید Elfin MR9 به همه دنیا ثابت کرد که حرفی برای گرفتن دارد. گری تمام تلاشش را کرد تا  MR9  را به مسابقات اتومبیلرانی ملبورن برساند و حتی توانست رتبه سوم در مسابقات را نیز کسب کند.

گری به آرزوی خود رسیده بود، چرا که هم به عنوان راننده و هم به عنوان مدیر افتخارات زیادی را کسب کرده بود و در سال 1982 در حالی که مشغول تعمیر خودرو بود مغلوب حمله قلبی شد و جان خودش را از دست داد. شرکت Elfin  بعد از فوت Garrie ،  شرکت الیفین 6 نسل از خودروها خود را معرفی کرد اما با همه‌ی این موفقیت‌ها،  در سال 1993 آقای Victorian Murray Richards  مجموعه Elfin  را خرید و نسل جدیدی از خودروهای خود را با نام  Elfin Clubman با نام Type 3 به بازار معرفی کرد. اما اقای Victorian Murray Richards  در سمت مدیریت خود، نتوانست موفقیت چشمگیری داشته باشد به همین دلیل سهام Elfin  توسط Bill Hemming و Nick Kovatch خریداری شد.


سیاست‌های شرکت خودروسازی الفین – Elfin با مدیریت جدید تغییر پیدا کرد. در همان ابتدا صحبت‌هایی از همکاری خودروسازی الفین با هولدن در بین طرفداران این برند رالی شایع شده بود که در همان سال همکاری این دو شرکت خودروسازی بزرگ استرالیایی به صورت رسمی اعلام شد.

تاریخچه خودرو Elfin – الفین !


در اولین محصول این دو شرکت، یک کانسپت از مدل MS8 Streamliner  در نمایشگاه بین المللی اتومبیل ملبورن رونمایی شد و از این مدل دو نسخه در سال 2006 تولید گشت. MS8 یک اتومبیل ورزشی است که ظاهری عجیب دارد که جایگزین اتومبیل MS7 شده بود. Elfin MS8 از محبوبیت بالایی در بین مردم استرالیا برخوردار بود، چرا که یادآور نسل قبلی خود Elfin MS7 بود. این خودرو به دلیل جوایزی متعددی که در سال 1975 در مسابقات توریست استرالیا بدست آورده بود، نماد خوش شانسی به حساب می‌آمد.


در همان سال تعداد 100 عدد از خودرو Elfin MS8 در استرالیا و کشورهایی که دیگر رقم خورد، که این مقدار برای یک ماشین ورزشی نشان دهنده میزان محبوبیت این خودرو در است. در سال 2010 مالک برند Elfin  فوت کرد و آقای Tom Walkinshaw سهام این برند خودرویی را خرید و از آن پس خودروی نه تنها خودروی جدیدی طراحی نشد بلکه در رسانه‌ها هم حرفی از خودروی جدید و سیاست کاری صاحبان این برند خودروسازی به سخن نیامد. 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *